Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Bratislava

V Bratislave sa koná najväčšia popularizačná akcia SAV

Na archívnej snímke vstup do areálu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Foto: TASR - Dano Veselský

Elektrotechnici pripravujú ukážky, ktoré návštevníkom priblížia svet mikročipov, supravodivosti a vákuových technológií.

Bratislava 14. júna (TASR) - Najväčšia popularizačná akcia Slovenskej akadémie vied (SAV) prinesie verejnosti takmer 30 ústavov a výskumných centier, ktoré sa predstavia stánkovými prezentáciami na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Podujatie My sme SAV vyzdvihne počas piatka a soboty (15. 6.) vedecké talenty. V piatok sa koná celodenný program na pódiu. TASR o tom informovala hovorkyňa akadémie Monika Tináková.

"Chceme sa dostávať do intímnejšieho kontaktu s verejnosťou, zrozumiteľnejšie vysvetľovať princípy fungovania mnohých javov, vzdelávať, inšpirovať a najmä prinášať pozitívne správy. Práve vedecký progres a inovácie sú pre ľudstvo nádejou, že budeme do budúcna žiť vo svete, ktorý je rozmanitý, zdravý a prosperujúci," uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík.

Zamestnanci akadémie sa predstavia v piatok na pódiu. Vedeckou mágiou bude sprevádzať anorganický chemik, flamenco tanec predvedie v gitarovom sprievode geografka a v podvečerných hodinách ukončí program kapela, v ktorej účinkuje aj odborník SAV na sociálnu komunikáciu. Podujatie sa bude konať do 19.00 h.

Ekológovia prichádzajú na podujatie s témou Krajina - náš vzácny životný priestor. Elektrotechnici pripravujú ukážky, ktoré návštevníkom priblížia svet mikročipov, supravodivosti a vákuových technológií. Vidieť môžu blízky či vzdialený vesmír, a to aj za bieleho dňa. Archeológovia budú verejnosť sprevádzať cestičkami, po ktorých slovenskou krajinou putovali kedysi Germáni. Pripravený je aj ďalší program.