Quantcast
< sekcia Bratislava

V Petržalke dnes ocenili osobnosti mestskej časti

V roku 1960 sa narodil starosta Mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan Foto: TASR/Pavel Neubauer

Mestská časť odovzdáva ocenenie Osobnosť Petržalky každoročne od roku 1998. Doteraz si ho prevzalo viac ako 100 ľudí za ich prínos pre Petržalku.

Bratislava 9. júna (TASR) - V bratislavskej Petržalke dnes ocenili osobnosti, ktoré sa významnou mierou pričinili o rozvoj tejto mestskej časti a zapísali sa do jej histórie tvrdou prácou, skromnosťou a láskou k ľuďom.

Z rúk starostu Vladimíra Bajana si cenu Osobnosť Petržalky 2015 prevzal Vojtech Belovics za celoživotnú prácu požiarnika pri záchrane ľudských životov a majetku. Od roku 1961 bol členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany Petržalka, kde pôsobí dodnes a 22 rokov vykonáva funkciu predsedu. Svoje skúsenosti odovzdával mladým požiarnikom ako inštruktor na škole na Zadunajskej ulici, s ktorými pravidelne získaval popredné umiestnenia v krajskom kole súťaže mladých požiarnikov. Získal viaceré ocenenia za členstvo, zásluhy a dlhoročnú prácu. V rokoch 1986 až 1989 pôsobil aj ako poslanec v Petržalke.

Ocenenie získala aj Jarmila Doleželová, a to za prácu pro bono (pre verejný prospech, pozn. TASR) obyvateľov Petržalky. Bezplatne totiž vedie viac ako tri roky v priestoroch petržalského úradu právnu poradňu. Pomoc už poskytla viac ako 1000 Petržalčanom pri riešení rodinných sporov, exekúciách, pri dedičských konaniach či iných občiansko-právnych sporoch.

Medzi ocenenými je aj Alžbeta Korbelová za svoju aktívnu prácu pre seniorov. Celý život sa zaujímala o celospoločenské dianie. Pričinila sa o výstavbu bratislavského Prístavného mosta alebo o projektovanie výstavby diaľnic na Slovensku. Angažovala sa tiež v ženskom hnutí na celoštátnej úrovni. Po odchode do dôchodku je stále aktívna a svoju energiu venuje práci v prospech seniorov. Spolupracovala pri založení súboru Petržalčanka a bola iniciátorkou projektu Petržalská svadba. V tejto mestskej časti zakladala Miestnu organizáciu Jednoty dôchodcov, doteraz je zástupkyňou denného centra. Pôsobí tiež ako predsedníčka Rady seniorov - poradného orgánu starostu. V roku 2013 bola primátorom hlavného mesta ocenená ako Senior roka.

Mestská časť odovzdáva ocenenie Osobnosť Petržalky každoročne od roku 1998. Doteraz si ho prevzalo viac ako 100 ľudí za ich prínos pre Petržalku.

TASR informovala Michaela Platznerová z Miestneho úradu Bratislava-Petržalka.