Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Bratislava

VIDEO: Zosuv nad Devínskou cestou v Bratislave už neohrozuje verejnosť

Brífing Ministerstva životného prostredia SR pri príležitosti ukončenia sanácie zosunutého svahu nad Devínskou cestou (na snímke) za účasti ministra životného prostredia SR László Sólymosa a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala sa uskutočnil 12. septembra 2016 v Bratislave. FOTO TASR – Dano Veselský Foto: TASR AP

Sanácia asi 15 metrov dlhého zosuvu, ktorý bol výsledkom silných dažďov pred dvoma rokmi, si vyžiadala takmer 134. 000 eur.


Bratislava 12. septembra (TASR) - Zosunutý svah nad frekventovanou Devínskou cestou v Bratislave by už viac nemal ohrozovať verejnosť. Sanácia asi 15 metrov dlhého zosuvu, ktorý bol výsledkom silných dažďov pred dvoma rokmi, si vyžiadala takmer 134.000 eur. Vyše 100.000 eur šlo z Environmentálneho fondu, zvyšok zaplatilo hlavné mesto, priblížil primátor Ivo Nesrovnal. Práce sa ukončili koncom augusta.



"Svah už nie je hrozbou. Je to dobrá správa aj pre blízky ostrov Sihoť, ktorý je významným zdrojom pitnej vody pre Bratislavu," povedal dnes minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Nesrovnal upozornil, že po zosuve navyše hrozilo prasknutie plynového či vodovodného potrubia. "To by predstavovalo nepríjemnosti pre obyvateľov žijúcich v tejto lokalite, preto sme museli odstrániť aj tento problém," doplnil.

Práce na sanácii sa začali 4. apríla a ukončili ich 24. augusta. "Bratislavčania môžu opäť plnohodnotne využívať Devínsku cestu bez obmedzení," skonštatoval Nesrovnal. Dopravné obmedzenia v danom úseku zmiznú podľa jeho slov v priebehu niekoľkých dní.

V rámci sanácie sa zabezpečil zosunutý svah, opravil sa poškodený lesný chodník Nad Sihoťou, ako aj priľahlá komunikácia. Problémový svah odborníci zastabilizovali a sanovali ukotveným železobetónovým základom, na ktorom osadili tri rady gabiónov z lomového kameňa. Stabilitu komunikácie zabezpečuje päť železobetónových rebier kolmých na cestu, ktoré sú pripevnené ku skale oceľovými kotvami. Rebrá sú spojené pomocou oceľovej výstuže so zárubným múrom, ktorého dĺžka je vyše 18 metrov. Na tento múr je pomocou kotiev pripevnená rímsa so zvodidlami.

Problematika riešenia zosuvov pôdy patrí medzi priority ministerstva životného prostredia. "Na území Slovenska je vyše 100 havarijných zosuvov, ktoré môžu ohrozovať životy ľudí, majetok a životné prostredie, a ktoré je nevyhnutné riešiť. Chceme na to využívať predovšetkým finančné prostriedky z európskych fondov," uzavrel Sólymos.