Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Bratislavský kraj

Český maliar D. Balabán má v Bratislave prvú samostatnú výstavu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Podľa Stolárika sa Balabánov program vyznačuje dynamickým spracovaním zažitého a osobnými imagináciami niekde medzi surrealizmom, symbolizmom či absurditou vyextrahovanou zo žitej skutočnosti.

Bratislava 8. júna (TASR) - V bratislavskej White & Weiss Gallery si milovníci umenia môžu pozrieť výstavu s názvom Chtěl jsem vidět hvězdu. Predstavuje tvorbu českého maliara Daniela Balabána. "Na umeleckú scénu vstúpil v polovici 80. rokov a odvtedy neúnavne pokúša hranice vlastného maliarskeho prejavu," približuje galéria umelca s bohatou knižnicou foriem a motívov.

Dodáva, že ide o prvú samostatnú prezentáciu Balabána na Slovensku. "Pôvodný zámer bolo odprezentovať čo najkomplexnejší výber z autorovho portfólia, no vzhľadom na vizuálnu aj tematickú rozmanitosť a priestorové limity galérie sme zámer upravili," uvádza galéria s tým, že kurátor Michal Stolárik sa zameral na vytvorenie koherentného výstavného zážitku, ktorý predstavuje selekciu prác z obdobia ostatných piatich rokov.

Podľa Stolárika sa Balabánov program vyznačuje dynamickým spracovaním zažitého a osobnými imagináciami niekde medzi surrealizmom, symbolizmom či absurditou vyextrahovanou zo žitej skutočnosti. "Olejové a akrylové maľby zobrazujú nejednoznačné situácie poletujúce medzi realitou a fikciou, pričom kladú dôraz na efemérne okamihy s príklonom k romantizmu, melanchólii či existencializmu," uvádza k Balabánovým dielam kurátor s tým, že výstava zároveň prináša funkčný súhrn hlavných tém, ktorým sa umelec počas svojej dlhej kariéry venoval.

Výstava potrvá do 5. júla.

Daniel Balabán (1957) je rodák zo Šumperku, žije a pracuje v Ostrave. Na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1979 - 1984) vyštudoval odbor maliarstvo, postupne tu získal aj docentský (2004) a profesorský titul (2014). Aktuálne je vedúcim Katedry maľby a ateliéru Maľba 1 na Fakulte umení Ostravskej univerzity. Samostatne vystavoval v rôznych českých galériách, bol súčasťou viacerých skupinových výstav doma i v zahraničí. Jeho diela sú zastúpené v súkromných kolekciách i štátnych zbierkach.