< sekcia Bratislavský kraj

Výzvu nenavštevovať obec turistom adresovalo aj Plavecké Podhradie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Obce Hradná-Súľov a Čičmany dokonca zakázali vstup turistov do obce.

Bratislava 17. marca (TASR) – S výzvou na rešpektovanie preventívnych opatrení a zákazu zhromažďovania sa na turistov obracia v týchto dňoch aj Plavecké Podhradie, odkiaľ sa vystupuje na jednu z dominánt Záhoria - Plavecký hrad.

"Prostredníctvom sociálnej siete i informačných materiálov v obci žiadame návštevníkov, aby sami zabránili riziku stretávania sa veľkej skupiny ľudí mieriacich na hrad," uviedol pre TASR starosta Plaveckého Podhradia Július Papán.

Počas predchádzajúceho víkendu sa osobne prihováral turistom, ktorí z celého západného Slovenska prichádzali autami do obce, aby si urobili túru. "Vysvetľoval som im, že hoci prichádzajú vo dvojici, prípadne trojici, na chodníkoch smerom na hrad, a najmä na nádvorí objektu sa stretne veľká skupina ľudí," priblížil. "Musím povedať, že väčšina argumenty pochopila a podriadila sa situácii, ktorá nikoho z nás neteší," dodal Papán.

Či rovnako bude aj s kolegami z obecného zastupiteľstva riešiť väčší nápor turistov počas nadchádzajúceho víkendu, si netrúfol odhadovať. "Situácia sa mení prakticky z hodiny na hodinu, nemožno vylúčiť, že na Slovensku sa ešte sprísnia obmedzenia," naznačil. "V každom prípade aj formou medializácie prostredníctvom sociálnej siete sme chceli apelovať na zodpovednosť," dodal.

V pondelok aj v utorok boli medializované podobné prípady najmä zo severného Slovenska. Obce Hradná-Súľov a Čičmany dokonca zakázali vstup turistov do obce. Na takúto iniciatívu zareagoval premiér Peter Pellegrini, ktorý upozornil, že pokiaľ na Slovensku nie je vyhlásený núdzový stav, nemožno obmedziť pohyb a ľudské práva, môže teda ísť len o odporúčanie.