Ekonomika

Súkromný sektor eurozóny pokračoval v novembri v slabom raste

Kompozitný index nákupných manažérov v eurozóne, ktorý zahrnuje výrobný sektor aj sektor služieb, dosiahol v novembri 50,3 bodu oproti hodnote 50,6 bodu v októbri.

Zdravotnú poisťovňu od nového roka zmení takmer štvrť milióna Slovákov

Z výsledkov kampane vyplýva, že zo VšZP po novom roku odíde 145.076 poistencov, teda jej úbytok predstavuje 4,64 percenta.

Poistencami štátu sa stanú aj niektorí bývalí baníci

Bývalý baník sa však stane poistencom štátu len vtedy, keď okrem poberania kompenzačného príspevku splní aj ďalšie podmienky, ktoré sú rovnaké ako pri ostatných skupinách poistencov štátu.

Eurozóna musí postaviť svoj rast najmä na domácej ekonomike

S cieľom zmierniť negatívne postoje Nemcov k ECB, Lagardová začala svoj prejav privítaním účastníkov konferencie v nemčine a prisľúbila, že sa bude snažiť svoje znalosti v tomto jazyku prehĺbiť.

Najvyšší kontrolný úrad upozorňuje na neefektívny systém výberu mýta

Z jedného eura mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje.

Tržby ubytovateľov v 3. štvrťroku medziročne stúpli o pätinu

V 3. kvartáli štatistici zosumarizovali údaje za júl, august a september a podľa nich ide dlhodobo o najúspešnejší štvrťrok v bilancii počtu ubytovaných aj tržieb počas roka.

Vyvrcholí podujatie Spolu pre Slovensko, z regiónov do sveta

Z regiónov do sveta cielene predstavuje potenciál ekonomickej diplomacie a štátne formy pomoci na podporu exportu slovenských firiem.

Obce a mestá povinne zapisujú údaje o nehnuteľnostiach do katastra

V súčasnosti je do systému prihlásených viac ako 228 obcí a miest, pre ďalších 525 sú vydané prístupové heslá.

Finanční poradcovia nesúhlasia so zvýšením poplatkov za dohľad NBS

Na rozdiel od roku 2019 sa bude podľa nového rozhodnutia NBS určovať výška ročných príspevkov pre subjekty finančného trhu na budúci rok nie pevnou sumou, ale sa bude odvíjať od tzv. základu sadzby.

Čína chce dohodu, ak to však bude potrebné, pristúpi k odvete

Si Ťin-pching to vyhlásil dva dni po tom, ako sa americký prezident Donald Trump posťažoval, že Peking zatiaľ neurobil ústupky, aké sa od neho čakali.

Nemecká ekonomika v 3. kvartáli unikla recesii, potvrdil Destatis

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka vzrástol v 3. štvrťroku medzikvartálne o 0,1 %, uviedol Destatis, ktorý tým potvrdil predbežný odhad z polovice novembra.

Motoristom v uplynulých dňoch mierne zdraželo tankovanie benzínov

Menej stála motorová nafta, ktorej cena sa znížila o 0,08 % na 1,242 eura za liter. Ceny stlačeného plynu CNG zostali nezmenené. Kilogram stál 1,198 eura.

Zisk amerického odevného reťazca Gap klesol takmer o polovicu

Tržby klesli o 2,2 % na 4 miliardy USD a sledovanejšie tržby z obchodov otvorených viac než rok zaznamenali pokles o 4 %.

Ceny ropy klesli, cena Brentu skĺzla pod 63,60 USD za barel

Kľúčovým faktorom pre dopyt po rope však naďalej zostáva stav obchodných rokovaní medzi Čínou a USA, povedal Michael McCarthy z firmy CMC Markets and Stockbroking v Sydney.

Rast srbskej ekonomiky sa tento rok spomalí na 3,2 %

Hlavným dôvodom poklesu rastu srbskej ekonomiky je podľa EBOR spomalenie expanzie na veľkých exportných trhoch, predovšetkým v Nemecku.

Krajiny skupiny G20 zvýšili obchodné bariéry, vzrástli najmä clá

Obchodné reštrikcie skupiny G20 vzrástli o 37 % v porovnaní s obdobím od októbra 2018 do mája 2019. Hlavnými nástrojmi reštrikcií bolo zvýšenie ciel a dovozné zákazy.

NBS bojuje proti zmene klímy, stala sa členom koalície odhodlaných

Ekologicky udržateľná budúcnosť bude závisieť od toho, ako dokážeme spravovať riziká a mobilizovať kapitál pre zelené a nízkouhlíkové investície, skonštatoval guvernér NBS Peter Kažimír.

Spoločnosť Dúha si nemyslí, že pri Višňovom bude doplácať zhotoviteľ

Dúha uviedla, že po naštudovaní rozhodnutia medzinárodných expertov v prvom z množstva vzájomných nárokov nepredpokladá, že by mal byť bývalý zhotoviteľ ten, ktorý bude v konečnom dôsledku doplácať.

Stále hrozí, že USA zavedú clá na dovoz áut z EÚ

Trump v uplynulých mesiacoch hrozil, že zavedie clá na dovoz áut z EÚ a Japonska. Ako dôvod uvádzal údajné ohrozenie národnej bezpečnosti.