Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia EKONOMIKA tu a teraz

Slovenské strojárstvo už poškodzujú sankcie proti Rusku

Prezident Matador Holdingu Štefan Rosin hosťom v relácii EKONOMIKA Tu a Teraz. Foto: Tablet.TV

Strojárstvo má z hľadiska priemyselných odvetví najväčší podiel na ekonomickom raste Slovenskej republiky.Bratislava 21. augusta (TABLET.TV) - Rozvoj automobiliek a pridružených firiem môžu výrazne zabrzdiť sankcie EÚ proti Rusku a jeho odvetné opatrenia. O možných dosahoch na Slovensko sa v relácii Ekonomika Tu a teraz rozpráva Richard Kvasňovský s prezidentom Matador Holdingu Štefanom Rosinom.

Brusel od 1. augusta sprísnil sankcie proti Rusku a rozšíril ich aj o finančné služby, citlivé vojenské a energetické technológie a tovary dvojakého využitia, civilného a vojenského. Rusko je pre Slovensko tretím najvýznamnejším obchodným partnerom s takmer 8-percentným podielom na celkom obchodnom obrate. Rosina potvrdil, že ruský trh je pre slovenských strojárov dôležitý.

"Sankcie zatiaľ cítime hlavne nepriamo. Bolo by preto dobré, keby si všetci v tomto spore čo najskôr sadli za rokovací stôl a našli diplomatické riešenie," povedal Rosina. EÚ nové kolo sankcii prehodnotí po troch mesiacoch. Podľa Rosinu by bolo najlepšie, keby od ich pokračovania upustila.