< sekcia Ekonomika

A. Doležal chce umožniť opätovné fungovanie autoškôl

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rezort dopravy pripravil zmenu vyhlášky, ktorá umožní 100 % teoretického vyučovania online.

Bratislava 21. apríla (TASR) – Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) chce umožniť opätovné fungovanie autoškôl. Požiadal ústredný krízový štáb, aby túto možnosť prerokoval. Rezort dopravy zároveň pripravil zmenu vyhlášky, ktorá umožní vyučovať 100 % teórie online. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.

Šéf rezortu dopravy zdôraznil, že si uvedomuje, aké závažné ekonomické dôsledky spôsobili opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu taxislužbám, autoškolám a ďalším prevádzkam v rezorte. "Teší ma, že v druhej fáze uvoľňovania prevádzok budú môcť taxikári voziť za sprísnených hygienických podmienok aj ľudí. Intenzívne však pracujeme na pomoci ďalším zasiahnutým prevádzkam, medzi nimi aj autoškolám," priblížil Doležal.

Už v súčasnosti sa môže vykonávať časť vodičského kurzu online, maximálne však 20 % teoretickej výučby. Rezort dopravy preto pripravil zmenu vyhlášky, ktorá umožní 100 % teoretického vyučovania online. Z dôvodu legislatívneho procesu môže podľa hovorcu novela vstúpiť do platnosti najskôr 23. mája 2020.

Povolenie praktickej časti výučby zasa závisí od prerokovania žiadosti ministerstva na ústrednom krízovom štábe. Rozhodujúce slovo tak bude mať v tomto prípade hlavný hygienik SR. Rudolf podotkol, že napriek závažnosti ekonomických strát sú všetky opatrenia ústredného krízového štábu v súlade s vývojom epidemiologickej situácie. MDV ich rešpektuje a verí, že vďaka ich dodržiavaniu bude možné v krátkom čase obnoviť zatvorené prevádzky obchodov a služieb.