Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Ekonomika

Érsek si vyžiadal od SSC informácie k zákazke na videá mosta v Komárne

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek, archívna snímka. Foto: TASR - Marko Erd

Ide o zákazku SSC za takmer 60.000 eur.

Bratislava 2. augusta (TASR) - Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) si už vyžiadal od generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC) Romana Žemberu informácie k zákazke na zabezpečenie foto a videodokumentácie k cestnému mostu medzi Komárnom a Komáromom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.

"V prípade, že sa preukáže nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, bude žiadať o vyvodenie dôsledkov," zdôraznila Ducká. Ide o zákazku SSC za takmer 60.000 eur, na ktorú upozornil portál Aktuality.sk.

Fotodokumentácia a promo video má pripomínať výstavbu nového mosta medzi týmito dvomi mestami. Dodávateľ má podľa portálu natočiť desať videí pomocou dronu a každé má mať aspoň minútu. Okrem toho má namontovať dve časozberné kamery a odovzdať z nich spracované video.

Zákazku vyhrala firma Segal zo Žirian s najnižšou cenou 58.200 eur. Portál však tvrdí, že podľa odborníkov by takéto práce mali stáť násobne menej, zhruba od 10.000 do 20.000 eur. "Podľa Správy ciest je však cena v poriadku a zodpovedá jej obsah aj rozsah projektu," uviedli Aktuality.sk.

Podľa portálu robila SSC pred súťažou prieskum trhu, v ktorom oslovila tri firmy. Iba jedna z oslovených sa však venuje časozbernému a aj leteckému snímkovaniu s dronmi. Teda tomu, čo cestári hľadali. Je ňou víťazná spoločnosť z tendra. Túto istú trojicu firiem pritom SSC podľa portálu oslovila aj na predloženie súťažných ponúk.

Na zákazku reagoval aj opozičný poslanec hnutia OľaNO Ján Marosz. Vo štvrtkovom stanovisku uviedol, že hnutie podáva v tejto veci podnet na Najvyšší kontrolný úrad, aby preveril hospodárne nakladanie s peniazmi pri tejto zákazke.

"Minister dopravy Érsek musí vyvodiť zodpovednosť vo vzťahu k riaditeľovi SSC Romanovi Žemberovi vzhľadom k podozreniam o vedomej manipulácii a 'šití' zákazky na mieru spriazneným firmám," dodal Marosz.