Quantcast
< sekcia Ekonomika

VIDEO: A. KISKA: T-Systems je pýchou Slovenska

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Ako povedal prezident SR, je to druhý najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku a druhý najväčší IT zamestnávateľ.

Košice 17. októbra (TASR) - Rozvoj východoslovenského regiónu a mesta Košice v oblasti informačno-komunikačných technológií (IKT) bol témou dnešného stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s vedením a zamestnancami spoločnosti T-Systems v Košiciach.

Podľa Kisku je T-Systems pýchou Slovenska. Ako povedal, je to druhý najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku a druhý najväčší IT zamestnávateľ. "Pôsobí v 22 krajinách po celom svete, má viac ako 42.000 zamestnancov. Tu na Slovensku má 4000 zamestnancov. Keď som sa riaditeľa T-Systems pýtal, ako je spokojný na Slovensku v porovnaní s inými krajinami, tak povedal tú vetu, ktorú ako prezident najradšej počúvam, a to, že na Slovensku sú úžasní ľudia a táto pobočka tu na Slovensku patrí medzi najúspešnejšie z celého sveta," povedal Kiska.

Ako prezidenta ho príjemne prekvapilo, za čo všetko je 4000 ľudí vo firme zodpovedných. "Sú zodpovední za to, aby napríklad Shell nemal problémy v dodávke, ťažbe nafty, aby Mercedes plynulo vyrábal autá, aby Heineken plynulo vyrábal pivo a ďalšie a ďalšie," vysvetlil Kiska."Na prístupe tejto spoločnosti k regiónu, na tom, ako myslí na spoluprácu s vysokými školami vidieť, že táto spoločnosť myslí na tento región. Je úlohou aj vlády myslieť na to, aby v tomto regióne pomáhala takýmto zamestnávateľom, aby myslela na školstvo, na zdravotníctvo a na celý život tu v tomto regióne," uviedol prezident SR.

Výkonný riaditeľ T-Systems Slovakia Daniel Giebel povedal, že za 11 rokov pôsobenia v Košiciach sa im podarilo vybudovať silnú základňu. "Vyrástli sme z firmy, ktorá začínala s 22 ľuďmi na firmu, ktorá má v súčasnosti viac ako 4000 ľudí. Tak, ako pán prezident povedal, zabezpečujeme kritické služby, ktoré sú kritické pre fungovanie mnohých firiem po celom svete. Práve preto si myslím, že asi ten najsilnejší pocit, ktorý ja osobne mám a myslím si, že ho majú aj členovia môjho tímu, lebo som sa s nimi o tom rozprával, je tá hrdosť, že nám niekto vyjadril uznanie za dobrú prácu, ktorú odvádzame," skonštatoval Giebel.Na otázku, či je ľahké nájsť dostatok kvalifikovaných odborníkov v tomto regióne odpovedal, že vždy sa ich snažia hľadať hlavne v regióne. "Musím priznať, že v súčasnosti je to čoraz náročnejšie, ale aj tak si myslím, že tím ľudí, ktorý tu máme, robí úžasnú prácu, aby k nám pritiahol tých najlepších," dodal výkonný riaditeľ T-Systems Slovakia.