< sekcia Ekonomika

A. Merkelová: Nemecku hrozí sťahovanie firiem

Angela Merkelová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Problémom je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Berlín 15. decembra (TASR) - Nemecko čelí riziku sťahovania firiem pre nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Upozornila na to v sobotu (14. 12.) kancelárka Angela Merkelová.

"Vieme, že veľa sektorov a firiem hľadá kvalifikovaných pracovníkov," uviedla Merkelová vo svojom týždennom podcaste na internete pred plánovaným stretnutím vlády so zástupcami firiem a odborov začiatkom budúceho týždňa.

"Preto je potrebné, aby sme vyvinuli maximálne úsilie na nábor dostatočného počtu špecialistov. V opačnom prípade budú musieť spoločnosti migrovať, a to, samozrejme, nechceme," dodala.

V pondelok (16. 12.) sa predstavitelia nemeckej vlády, zamestnávatelia a odborové zväzy stretnú v Berlíne na samite o imigrácii kvalifikovaných pracovníkov. Budú diskutovať aj o tom, ako môže čo najrýchlejšie nadobudnúť účinnosť nový nemecký zákon o prisťahovalectve kvalifikovanej sily.

Zákon má vstúpiť do platnosti 1. marca 2020 a jeho zámerom je pripraviť podmienky pre kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo Európskej únie (EÚ), aby prišli a zostali v Nemecku.

Merkelová upozornila, že "bez dostatočného počtu kvalifikovaných zamestnancov nie je možné úspešne podnikať v danej lokalite".

Pripomenula, že kým pred 15 rokmi malo Nemecko problém s 5 miliónmi nezamestnaných, v súčasnosti rieši otázku, kde získať ľudí s potrebnou kvalifikáciou.

Nemecko chce využiť vlastný potenciál prostredníctvom "dobrého vzdelania pre čo najvyšší počet ľudí", povedala Merkelová, ale bude potrebovať kvalifikovanú pracovnú silu aj zo zahraničia, najmä z EÚ.

V súčasnosti už pracuje v Nemecku 2,5 milióna ľudí z krajín EÚ, ale ani to nestačí, a preto musí hľadať kvalifikovanú pracovnú silu aj mimo bloku, dodala Merkelová.