< sekcia Ekonomika

Aerolínie Lauda zatvoria základňu vo Viedni, o prácu príde 300 ľudí

Ľudia prichádzajú na check-in na viedenskom letisku Schwechat, v Rakúsku. Foto: TASR/AP

Šéf Ryanairu Michael O'Leary už v máji varoval, že ak nebudú zamestnanci súhlasiť s novou pracovnou zmluvou, ktorej súčasťou je znižovanie miezd, hlavná základňa Laudy na letisku Viedeň bude zrušená.

Viedeň 22. mája (TASR) - Rakúske aerolínie Lauda oznámili, že koncom budúceho týždňa zatvoria svoju hlavnú leteckú základňu vo Viedni, v dôsledku čoho príde o prácu viac než 300 ľudí. Rozhodnutie dcérskej spoločnosti írskych nízkonákladových aerolínií Ryanair padlo po tom, ako sa vedenie a odbory nedokázali dohodnúť na novej pracovnej zmluve.

Základňa na viedenskom letisku bude zrušená k 29. máju, informovala spoločnosť Lauda. Šéf Ryanairu Michael O'Leary už začiatkom mája varoval, že ak nebudú zamestnanci súhlasiť s novou pracovnou zmluvou, ktorej súčasťou je znižovanie miezd, hlavná základňa Laudy na letisku Viedeň bude zrušená. Rakúska odborová organizácia Vida však podľa agentúry Reuters odmietla súhlasiť s návrhmi vedenia aerolínií Lauda s tým, že podmienky pre niektorých zamestnancov sú mimoriadne nevýhodné.

Ryanair kúpil aerolínie Lauda od ich zakladateľa, bývalého pretekára Formuly 1 Nikiho Laudu v roku 2018. Viedenské letisko je hlavnou základňou pre rakúske aerolínie. Ďalšie základne Laudy, ktoré sú v Stuttgarte, Düsseldorfe a hlavnom meste Malorky Palma de Mallorca, by podľa O'Learyho mali zostať otvorené.