Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

A.ÉRSEK: Diaľnica do Košíc sa počas tohto volebného obdobia nedokončí

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska prijal predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára (uprostred) a kandidáta na ministra dopravy SR Árpáda Érseka (vľavo) v Prezidentskom paláci v Bratislave 29. augusta 2016. Foto: TASR Jakub Kotian

Dátum, kedy by sa mala spojnica dvoch najväčších miest na Slovensku dokončiť, štátny tajomník Érsek zatiaľ povedať nechcel.

Bratislava 29. augusta (TASR) – Diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami sa do konca tohto volebného obdobia nedobuduje. Po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom to uviedol štátny tajomník rezortu dopravy Arpád Érsek (Most-Híd), ktorý by sa mal stať novým ministrom dopravy.

Dátum, kedy by sa mala spojnica dvoch najväčších miest na Slovensku dokončiť, Érsek zatiaľ povedať nechcel. Najprv sa chce detailne pozrieť na problematický úsek diaľnice Turany – Hubová. Za svoju hlavnú úlohu na ministerstve považuje pritom budúci minister predovšetkým začať prípravu projektovej dokumentácie na tých cestách, ktoré sú dôležité, a to na celom Slovensku.

"Nerobme veľké megalomanské projekty, ale projektujme, aby sme mohli eventuálne na nich začať výstavbu po našom volebnom období alebo vtedy, keď na nich vieme nejakým spôsobom zabezpečiť finančné zázemie," konštatoval Érsek. Je podľa neho veľkou chybou, že stála projektová dokumentácia či už na rýchlostných cestách R7, R2, alebo R3 či R4. "Musíme sa pohnúť z miesta. Toto bude mojou hlavnou úlohou," zdôraznil.

Zmena na poste ministra dopravy bude asi na budúci týždeň

Érseka dnes predstavil prezidentovi ako kandidáta na ministra dopravy predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Prezidenta zaujímalo, aké má predstavy o svojom pôsobení na tomto poste. "Mal odborné otázky, ktoré sme sa mu snažili vysvetliť. Myslím si, že bol spokojný s našimi odpoveďami," dodal Érsek.

Výmena ministra dopravy by pritom mala podľa Bugára prebehnúť tento týždeň a následne sa upraví aj koaličná zmluva. Namiesto pôvodných štyroch strán zostanú v koalícii len tri. "Tento týždeň sa udeje aj výmena na tomto poste aj podpis koaličnej zmluvy," avizoval Bugár.

Zmeny na poste ministra dopravy si vyžiadal odchod pätice poslancov zo #Siete a ich vstup do klubu Mosta-Híd. Strana tak preberie vládne posty, na ktorých má #Sieť svojich nominantov. Okrem jedného ministerského kresla nahradia aj posty štátnych tajomníkov, ktoré pripadali pôvodne #Sieti.

Čo sa týka napríklad obsadenia miesta štátneho tajomníka rezortu kultúry, v utorok (30. 8.) by mal mať Bugár na túto tému ďalšie rokovanie. Kandidát, ktorého chcel na túto pozíciu pôvodne, to totiž odmietol. Malo ísť o človeka z kultúrnej oblasti a podľa Bugára nechcel na tri roky vypadnúť zo svojej profesie.

Po Érsekovom vymenovaní za ministra však ostane voľný aj post štátneho tajomníka ministerstva dopravy. Ten by mal pripadnúť strane SNS. O mene prípadného nástupcu sa však podľa Érseka zatiaľ nehovorilo.