Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

VIDEO:Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec začne ešte tento rok

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek počas brífingu na tému výstavba diaľničného úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. FOTO TASR- Erika Ďurčová , 10. novembra 2016, Čadca Foto: TASR Erika Ďurčová

Na brífingu po stretnutí so starostami a predstaviteľmi samosprávy v Čadci o tom dnes informoval minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd).

Čadca 10. novembra (TASR) – Súťaž na výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec dlhého 5,6 kilometra je ukončená a nikto sa proti nej neodvolal. Na brífingu po stretnutí so starostami a predstaviteľmi samosprávy v Čadci o tom dnes informoval minister dopravy výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd).

"Je to medzinárodný koridor cez Slovensko do Česka a Poľska. S týmto projektom nemala Európska únia žiadne problémy. Vieme, že ľudia na to čakajú ako na soľ. Ide nám hlavne o to, aby mali komfortnejší život. Musíme odľahčiť dopravu a práve diaľnica je tomu nápomocná. Som presvedčený o tom, že jej výstavbu spustíme ešte tento rok," povedal minister dopravy.Diaľničný úsek D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec počas štyroch rokov postaví konzorcium stavebných firiem Strabag, s. r. o., PORR, s. r. o., a Hochtief CZ, a. s. Úsek sa bude financovať z Operačného programu integrovaná infraštruktúra a z Nástroja na prepojenie Európy – CEF.Zmluvu na výstavbu uzatvorí Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa jej povereného generálneho riaditeľa Juraja Valenta po dokončení všetkých administratívnych procesov. "Najnižšiu cenovú ponuku predložilo vo verejnej súťaži konzorcium spoločností Strabag, PORR a Hochtief, ktoré chce takmer šesťkilometrový úsek diaľnice postaviť za vyše 239 miliónov eur. S výstavbou sa začne po oficiálnom podpise zmluvy," uviedol Valent.

Podľa primátora Čadce Milana Guru sa správe ministra potešili celé horné Kysuce. "Ale hrdosť pocítime až vtedy, keď sa po diaľnici D3 prevezieme. Keď sa spustí výstavba, štyri roky ešte vydržíme. Kysučania sú veľmi trpezliví. Doprava bude náročná. Hlavne po odovzdaní úseku Svrčinovec sa budú robiť lieviky. Ale práve preto, že sa stavia aj úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec, myslím si, že to zvládneme. Keď sme to zvládli dlhé roky, tak to zvládneme aj teraz," zdôraznil čadčiansky primátor.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár vyjadril presvedčenie, že to ľudia príjmu, keď už vedia, že sa úsek začína stavať. "Je to dobrá správa a som veľmi rád, že sa to podarilo. A možno sa podarí aj zmeniť zákon o dlhovej brzde, o ktorom rokujeme, aby sme mohli uvoľniť viac finančných prostriedkov na ďalšie úseky. Aj úsek, ktorý je dôležitý – rozšírenie o ďalší polovičný profil diaľnice D3 z Oščadnice po tunel Horelica, vrátane druhej tunelovej rúry," uzavrel Blanár.