Quantcast
< sekcia Ekonomika

Agentúra Fitch ponechala rating Slovenska na úrovni A

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Fitch vo svojej správe zdôvodnila zmenu výhľadu zo stabilného na negatívny oslabením rastu HDP (na 2 % v roku 2022 a 1,9 % v roku 2023) pre obavy z nedostatku množstva energií v Európe.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Ratingová agentúra Fitch Ratings ponechala úverový rating Slovenska na úrovni "A", zmenila však výhľad z pôvodne stabilného na negatívny, informovalo v piatok Ministerstvo financií (MF) SR. Fitch vo svojej správe ocenila členstvo SR v Európskej únii a eurozóne, konkurencieschopný export, stabilné priame zahraničné investície i kvalitu v riadení krajiny.

V tomto roku agentúra odhaduje deficit bežného účtu na úrovni 4 % HDP, ktorý sa s postupným zlepšovaním vonkajších podmienok v rokoch 2023 – 2024 zmierni v priemere na 1,8 %. Kľúčová ostáva výkonnosť automobilového sektora, ktorá predstavuje približne 25 % celkového exportu. "Celkovo neočakávame zásadné zmeny v pozícii čistého zahraničného dlhu krajiny, keďže stabilný prílev priamych zahraničných investícií podporuje platobnú bilanciu krajiny," uvádza Fitch.

Agentúra ocenila pomerne vysoké hodnotenie Slovenska v ukazovateli Svetovej banky (WBGI) v kvalite riadenia krajiny. Zaradenie Slovenska do 71. percentilu je podporené členstvom v EÚ a eurozóne, silnou inštitucionálnou kapacitou a efektívnym právnym štátom.

Fitch vo svojej správe zdôvodnila zmenu výhľadu zo stabilného na negatívny oslabením rastu HDP (na 2 % v roku 2022 a 1,9 % v roku 2023) pre obavy z nedostatku množstva energií v Európe. Súkromná spotreba bude, aj napriek sérii podporných opatrení domácností, čeliť vyšším inflačným tlakom.

Začiatkom augusta potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 ratingová agentúra Moody´s. Tiež ale zmenila jeho výhľad zo stabilného na negatívny.