Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. december 2023Meniny má Ambróz
< sekcia Ekonomika

Moody's ponechala rating Slovenska na úrovni A2 s negatívnym výhľadom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Trvalé zníženie dodávok plynu má potenciál výrazne oslabiť ekonomiku krajiny.

Bratislava 1. júna (TASR) – Agentúra Moody´s vo svojej najnovšej správe potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 s negatívnym výhľadom. Príčinou je najmä vysoká závislosť od dovozu plynu, geopolitické riziká v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu a obavy v súvislosti s právnym štátom a bojom s korupciou. Vo štvrtok o tom na svojej webovej stránke informovalo Ministerstvo financií (MF) SR.

Rizikom je podľa agentúry aj demografický profil Slovenska, ktorý ohrozuje potenciálny rast ekonomiky a fiškálnu udržateľnosť. Trvalé zníženie dodávok plynu má potenciál výrazne oslabiť ekonomiku krajiny.

"Neschopnosť reagovať na zvýšený štrukturálny deficit by sa mohla odraziť na zhoršení ratingu Slovenska," uviedla agentúra Moody's v hodnotiacej správe s tým, že napriek veľkej miere neistoty vzhľadom na budúce smerovanie politiky, agentúra verí, že slovenská vláda sa po voľbách zapojí do procesu konsolidácie v súlade s národnými a európskymi fiškálnymi pravidlami. Pozitívne vníma agentúra hospodársky rast, členstvo v eurozóne a miernu zadlženosť krajiny, ktoré čiastočne vyvažujú riziká.

"Aj z aktuálnej správy agentúry Moody's vyplýva, že Slovensko potrebuje jasný fiškálny plán," uviedol minister financií SR Michal Horváth. Moody´s zhoršila rating Slovenska na negatívny v auguste minulého roka. Dôvodom bola energetická závislosť od Ruska.

Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) ponechala v máji tohto roka vo svojom aktuálnom hodnotení rating Slovenska na úrovni A+, zlepšila jeho výhľad z negatívneho na stabilný. Zmena predpokladala aj postupné ozdravenie verejných financií. Ratingové hodnotenie odzrkadľovalo najmä schopnosť Slovenska znížiť závislosť od dovozu ruských komodít.

Medzinárodná agentúra Fitch Ratings vo februári tohto roka potvrdila hodnotenie Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom. Investori ocenili dôveryhodný makroekonomický rámec, konkurencieschopný export aj stabilné priame zahraničné investície. Negatívny výhľad bol spôsobený neistotou ekonomických dosahov vojny na Ukrajine a z nej vyplývajúcej energetickej krízy, či nejasnou politickou situáciou po predčasných parlamentných voľbách.