Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Ekonomika

Agentúra Moody's znížila výhľad ratingu Číny na negatívny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sektor nehnuteľností, ktorý tvorí približne štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny, sa zmieta v hlbokej dlhovej kríze.

Peking 5. decembra (TASR) - Agentúra Moody's v utorok znížila výhľad úverového ratingu Číny zo stabilného na negatívny v dôsledku rastúceho dlhu druhej najväčšej ekonomiky sveta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Pribúdajú dôkazy, že vláda a širší verejný sektor budú poskytovať finančnú podporu samosprávam a štátnym podnikom vo finančných ťažkostiach, čo prináša "rozsiahle riziká pre fiškálnu, hospodársku a inštitucionálnu silu Číny", uviedla agentúra v odôvodnení svojho rozhodnutia. Krok odráža aj zvýšené riziká súvisiace s nižším strednodobým hospodárskym rastom a problémy na realitnom trhu.

Sektor nehnuteľností, ktorý tvorí približne štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny, sa zmieta v hlbokej dlhovej kríze, pričom niektorí z najväčších developerov v krajine dlhujú stovky miliárd dolárov a hrozí im ukončenie podnikania.

Čínske ministerstvo financií uviedlo, že z rozhodnutia agentúry Moody's je sklamané. Od začiatku tohto roka čínska ekonomika pokračuje v zotavovaní, napriek zložitej a medzinárodnej situácii a na pozadí nestabilného oživenia globálneho hospodárstva, uviedol hovorca ministerstva.

Silnejšiemu oživeniu druhej najväčšej svetovej ekonomiky bráni slabá dôvera spotrebiteľov a podnikov, pretrvávajúca kríza v oblasti bývania, rekordná nezamestnanosť mladých ľudí a celosvetové hospodárske spomalenie, ktoré znižuje dopyt po čínskom tovare.