Quantcast
< sekcia Ekonomika

Agentúra S&P Global Ratings zvýšila rating Ukrajiny na CCC+

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Agentúra uviedla ako dôvod zníženie požiadaviek na obsluhu vládneho dlhu a očakávania stálej medzinárodnej finančnej pomoci.

New York 21. augusta (TASR) - Ratingová agentúra S&P Global Ratings v piatok (19. 8.) zlepšila hodnotenie úverovej bonity Ukrajiny z platobnej neschopnosti. Dôvodom bolo dokončenie reštrukturalizácie dlhu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

S&P zvýšila rating Ukrajiny na CCC+ z čiastočnej platobnej neschopnosti (selective default). Vyhliadky ratingu sú stabilné.

Agentúra uviedla ako dôvod zníženie požiadaviek na obsluhu vládneho dlhu a očakávania stálej medzinárodnej finančnej pomoci. Aktuálna úverová známka Ukrajiny sa nachádza päť stupňov nad platobnou neschopnosťou (default) a na rovnakej úrovni, ako majú Argentína či Salvádor.

Zlepšenie úverovej známky S&P prichádza po podobnom rozhodnutí Fitch Ratings, teda ďalšej z trojice najväčších ratingových agentúr. Fitch zvýšila rating krajiny z pásma platobnej neschopnosti v stredu (17. 8.), keď Ukrajina schválila dohodu s veriteľmi o posunutí splátok dlhu. Moody's hodnotí úverovú bonitu Kyjeva známkou Caa3.