Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Ekonomika

Krupobitie a búrka spôsobili v Nitrianskom kraji miliónové škody

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Krupobitím poškodené záhrady i fóliovníky majú aj drobní pestovatelia.

Nitra 11. júna (TASR) - Miliónové škody spôsobilo počasie pestovateľom v južných okresoch Nitrianskeho kraja. Supercelárna búrka s krupobitím, dažďom a silným vetrom sa prehnala okresmi Komárno, Nové Zámky a Šaľa v noci z nedele (9. 6.) na pondelok (10. 6.). Poškodené sú poľné plodiny, ovocné stromy, zelenina i vinohrady.

Rodinné vinárstvo Kasnyik v Strekove v okrese Nové Zámky má zničených zhruba 70 percent vinohradu, odhadol Tomáš Kasnyik. Podľa jeho slov najmenšie krúpy mali zhruba dva až tri centimetre, tie najväčšie boli len o málo menšie ako pingpongová loptička.

Spoločnosť Pannonia Fruit v Dulovciach v okrese Komárno má po búrke zničených 40 ton ovocia, skonštatoval ovocinár Dušan Szabó. Nepoškodených zostalo sedem hektárov sadu, ktoré sú chránené sieťami. Cez víkend sa začal v sadoch samozber. Po búrke sú poškodené marhule vhodné len na rýchle spracovanie, preto ich pestovatelia ponúkajú za polovičnú cenu.

Krupobitím poškodené záhrady i fóliovníky majú aj drobní pestovatelia. V Tešedíkove v okrese Šaľa im pomohol pestovateľ sadeníc z obce Hul. Ten ponúkol bezplatné zeleninové sadenice paradajok, paprík, tekvíc, zeleru a ďalších priesad. Obyvatelia, ktorí potrebujú nahradiť sadenice v zničenej záhrade, si ich mohli v utorok prevziať na dvore obecného úradu.