Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Ekonomika

Svetové ceny potravín klesli v máji na najnižšiu úroveň za dva roky

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v máji 124,3 bodu, uviedla FAO.

Rím 2. júna (TASR) - Po aprílovom raste zaznamenali svetové ceny potravín v máji pokles, pričom sa dostali na najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Poukázala na to v piatok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) s tým, že za májovým vývojom cien je výrazný pokles cien rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v máji 124,3 bodu, uviedla FAO. V apríli predstavoval po revízii smerom nahor 127,7 bodu.

Májová hodnota indexu je najnižšia od apríla 2021 a znamená, že index je v súčasnosti 22 % pod historickým maximom. To dosiahol index v marci 2022, keď svetové trhy reagovali na inváziu Ruska na Ukrajinu koncom februára.

Vývoj v máji najvýraznejšie ovplyvnil pokles cien rastlinných olejov. Ceny v tejto oblasti klesli o 8,7 %. Pokles zaznamenali aj ceny obilnín (4,8 %) a mliečnych výrobkov (3,2 %). Naopak, o 5,5 % sa zvýšili ceny cukru a približne o 1 % ceny mäsa.