New York 7. júna (TASR) - Akcie v USA sa v piatok (6. 6.) posilnili. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average si pripísal viac ako 400 bodov a širší index S&P 500 sa dostal nad 6000 bodov. Náladu investorov zlepšila pozitívna správa z trhu práce, čo zmiernilo obavy z bezprostredného spomalenia najväčšej svetovej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.
Dow Jones si v piatok polepšil o 443,13 bodu alebo 1,05 % a uzavrel na úrovni 42.762,87 bodu. S&P 500 sa prvýkrát od konca februára sa dostal nad hranicu 6000 bodov. Piatkové obchodovanie nakoniec uzavrel so ziskom 1,03 % na 6000,36 bodu. Technologický index Nasdaq Composite vzrástol o 1,20 % na 19.529,95 bodu.
Pohyb trhu smerom nahor podporil aj viac ako 3-percentný nárast Tesly. Akcie výrobcu elektromobilov sa vo štvrtok (5. 6.) prepadli o 14 %. Dôvodom bola hádka na sociálnych sieťach medzi jej šéfom Elonom Muskom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. V piatok sa posilnili aj ďalšie veľké technologické tituly ako Nvidia, Meta Platforms a Apple.
Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že v USA sa v máji vytvorilo viac pracovných miest, než sa očakávalo. Počet pracovných miest mimo poľnohospodárstvo sa zvýšil o 139.000, pričom ekonómovia počítali s nárastom len o 125.000. Miera nezamestnanosti zostala na úrovni 4,2 %.
Všetky tri hlavné americké akciové indexy sa za celý týždeň posilnili, pričom Dow Jones stúpol o 1,2 %, S&P 500 o 1,5 % a Nasdaq o 2,2 %.