< sekcia Ekonomika

Ako bezpečne cestovať autom na dovolenku

Ilustračné foto Foto: TASR

Aj keď sa zdá, že koronakríza je už za nami, obzvlášť pri cestovaní do zahraničia by každý z nás mal byť zodpovedný a obozretný.

Bratislava 1. júla (Teraz.sk) – Po tom, čo Slovensko uvoľnilo podmienky cestovania a dohodlo sa s viacerými krajinami na otvorení hraníc a zrušení hraničných kontrol, zvažujú mnohí z nás vycestovať na letnú dovolenku do zahraničia. Aj keď sa zdá, že koronakríza je už za nami, obzvlášť pri cestovaní do zahraničia by každý z nás mal byť zodpovedný a obozretný. Odborníci upozorňujú, že potenciálna druhá vlna koronakrízy by mohla doraziť na Slovensko práve zo zahraničia. Preto by sme mali dbať na dôkladnú prípravu vozidla, v ktorom strávime hodiny cestovaním. Aj preto odborníci pripravili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu doraziť bezpečne do zahraničnej destinácie.

Vizuálne skontrolujte stav vozidla
Aj ľahkou laickou prehliadkou doma dokážete odhaliť drobné nedostatky, ktoré môžu spôsobiť problémy na ceste. Skontrolovať odporúčame hladinu motorového oleja a chladiacej kvapaliny, stav brzdových platničiek a kotúčov, termín najbližšej návštevy servisu či tlak v pneumatikách. Oranžová či červená kontrolka signalizujúca poruchu alebo neplánovaná návšteva servisu počas cesty na dovolenku vás môžu totiž nepríjemne zaskočiť a výrazne tak skomplikovať cestu. Najjednoduchšie je všetky tieto úkony zveriť do rúk odborníkom a navštíviť pred dovolenkou autorizovaný servis. Budete mať istotu, že auto je naozaj pripravené na dlhú cestu. V autorizovanom servise vám totiž skontrolujú aj stav podvozku, brzdovej kvapaliny, vydezinfikujú interiér ozónom či doplnia chladiacu kvapalinu klimatizácie. To všetko pomôže predísť problémom, ale aj zvýšiť komfort počas jazdy.

Dezinfikujte interiér vozidla
Kľučky, volant, stredový tunel, tlačidlá – toho všetkého sa počas cesty na dovolenku budete dotýkať najčastejšie. Preto, pokiaľ možno, pred cestou i počas prestávok dezinfikujte predovšetkým tieto plochy. „Treba si však dať pozor predovšetkým pri čistení citlivých materiálov, najmä kože, aby sme ich nepoškodili nevhodnými prostriedkami a použiť teda špeciálne – šetrné prípravky. Vhodné a veľmi účinné je dať interiér auta vydezinfikovať pred aj po ceste ozónom. Samozrejme netreba pritom zabudnúť dať vyčistiť klimatizáciu, ktorú budete v letných mesiacoch určite potrebovať. Ak to nestihnete absolvovať v servise, môžete použiť aspoň špeciálny sprej na domáce čistenie klimatizácie a ventilačného systému vozidla, s ktorým by ste to mali zvládnuť aj sami,“ radí Robert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Pripravte si všetko potrebné
Aj keď do mnohých krajín nie je potrebné mať čerstvý negatívny test na koronavírus, nezabudnite na dôležité veci. Okrem občianskeho preukazu, resp. pasu a európskej zdravotnej kartičky, si pribaľte dezinfekčný prostriedok, ochranné rukavice a sadu rúšok, ktoré okrem Slovenska vyžadujú pri vstupe do vnútorných priestorov zatiaľ v každej krajine. Odporúčame vziať si so sebou extra pár rúšok v prípade, ak by sa poškodili alebo ich nebolo možné oprať a dezinfikovať.

Tankujte vždy plnú
Pred cestou na dovolenku natankujte, pokiaľ možno, vždy doplna. Minimalizujte zastávky na čerpacích staniciach, kde sa zdržiava veľa ľudí a denne sa premelú stovky až tisícky turistov a dotankujte vždy, až keď je to potrebné. Čím menej zastávok na verejných miestach, tým menšie riziko nákazy nielen koronavírusom. Pred tankovaním si natiahnite ochranné rukavice a po zaplatení, než nastúpite do vozidla, si dezinfikujte ruky dezinfekčným prostriedkom.

Zastavte radšej na menších parkoviskách
Ak potrebujete zastaviť, aby ste si oddýchli, doplnili energiu či odskočili si na toaletu, zastavte radšej na menších, menej frekventovaných parkoviskách a zdržiavajte sa čo najviac na otvorenom priestranstve.

Nechajte asistentov vám pomáhať
Vieme, že nie každému vyhovuje, ak mu auto “hovorí” do šoférovania. No pri dlhých cestách na dovolenku, pri plne obsadenom aute, kedy vznikajú rôzne situácie vrátane šarvátok, keď sa vám tradične „podarí“ zle odbočiť, vystrájajúcich či znudených deťoch na zadných sedadlách, kedy sa šoférovi ťažšie sústredí na cestu, vám asistenti môžu uľahčiť mnoho situácií. V automobiloch sú to predovšetkým asistenti zmeny jazdného pruhu, udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, adaptívny či prediktívny tempomat alebo systém varovania pred zrážkou s prediktívnou ochranou chodcov, ktorí chránia ako posádku vo vnútri vozidla, tak aj iných šoférov, cyklistov či chodcov.

Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému blúdeniu a nepredlžovať si trasu po cestách, ktoré zväčša vôbec nepoznáte, naplánujte si ju vopred. „Vozidlá ŠKODA majú špičkový infotainment, prostredníctvom ktorého si viete aj doma naplánovať celú trasu a cez aplikáciu následne nahrať do auta, vrátane detailov ako sú parkoviská či zaujímavé miesta. Zároveň môžete deťom nahrať napríklad rozprávky, ktoré im spríjemnia dlhú cestu k moru,“ dodáva Hukel. USB konektory vo vozidle umožnia nabíjať a pohodlne sledovať aj viacej zariadení naraz. Navyše, vodič môže mať všetko, čo sa púšťa v aute, plne pod kontrolou zo svojho miesta.

Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť
Na záver ešte nemenej podstatná rada – nezabudnite dodržiavať bezpečnú vzdialenosť, a to nielen medzi ľuďmi v obchodoch, na pláži či v reštaurácii, ale tiež na ceste, aby ste predišli situáciám, ktoré v konečnom dôsledku nezachránia ani šikovní bezpečnostní asistenti na palube. Jazdite opatrne, bezpečne, predvídajte a dodržiavajte odstupy, aby ste sa v zdraví dostali do vysnívanej dovolenkovej destinácie.

Nezabudnite si číslo na asistenčnú službu
Ako sa hovorí, pripraveným šťastie praje, no niekedy ani to nestačí. „Každému z nás sa môže na ceste prihodiť nejaké nepredvídateľná udalosť, či je to už nehoda alebo náhle zdravotné komplikácie niektorého z pasažierov. Je preto nevyhnutné mať vždy po ruke číslo na asistenčnú službu, ktoré pomôže v núdzi, či ste na Slovensku alebo aj v zahraničí“, uzatvára Robert Hukel.