Quantcast
< sekcia Ekonomika

Aktivita v britskom stavebnom sektore rástla najrýchlejšie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Aktivitu v stavebnom sektore najviac podporila oblasť komerčných stavieb, ktorá zahrnuje obchody, sklady a kancelárske priestory.

Londýn 4. februára (TASR) - Aktivita v britskom stavebnom sektore zrýchlila na začiatku roka tempo rastu, pričom rast dosiahol 6-mesačné maximum. Informovala o tom v piatok spoločnosť IHS Markit.

Index nákupných manažérov IHS Markit a logistického inštitútu CIPS pre britský stavebný sektor dosiahol v januári 56,3 bodu oproti decembrovej úrovni 54,3 bodu. To znamená prudké zrýchlenie rastu v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov. Navyše, hodnota indexu je najvyššia od júla minulého roka.

Aktivitu v stavebnom sektore najviac podporila oblasť komerčných stavieb, ktorá zahrnuje obchody, sklady a kancelárske priestory. Príslušný čiastkový index dosiahol 57,6 bodu, pričom aj v tomto prípade to znamená najvýraznejšie tempo rastu za šesť mesiacov.

Priaznivé výsledky vykázala aj oblasť inžinierskych stavieb, ktorá sa v januári vrátila k rastu, aj keď tempo rastu nebolo výrazné. Menej priaznivo sa vyvíjala oblasť bytovej výstavby, kde síce aktivita vzrástla, avšak najslabšie za posledné štyri mesiace.