Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Ekonomika

Súkromný sektor eurozóny rástol najvýraznejšie za posledný rok

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Predbežný zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahrnuje aktivitu vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, dosiahol v eurozóne v máji 52,3 bodu oproti 51,7 bodu v apríli.

Brusel 23. mája (TASR) - Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac zrýchlenie rastu na najvyššiu úroveň za posledný rok. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters, ktoré zverejnili predbežné výsledky prieskumu spoločnosti S&P Global a Hamburskej obchodnej banky (HCOB).

Predbežný zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahrnuje aktivitu vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, dosiahol v eurozóne v máji 52,3 bodu oproti 51,7 bodu v apríli. To znamená zrýchlenie rastu aktivity, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Údaj zároveň predstavuje najvýraznejší rast aktivity v súkromnom sektore menovej únie za posledných 12 mesiacov, pričom prekonal aj očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters. Analytici počítali s miernejším zrýchlením rastu aktivity a indexom na úrovni 52 bodov.

Prispel k tomu najmä dominantný sektor služieb, ktorý v rámci celej eurozóny pokračoval vo výraznom raste. Príslušný index dosiahol v máji rovnakú hodnotu ako v apríli, 53,3 bodu, pričom aprílový výsledok predstavoval 11-mesačné maximum. Napriek tomu zaostal za očakávaniami analytikov, ktorí počítali s miernym zrýchlením rastu aktivity a indexom na úrovni 53,5 bodu.

Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore eurozóny pokračoval v poklese, tempo poklesu sa však výrazne spomalilo a dosiahlo 15-mesačné minimum. PMI dosiahol 47,4 bodu, zatiaľ čo v apríli predstavoval 45,7 bodu. Májová hodnota indexu je najvyššia od februára minulého roka, pričom index prekonal aj odhad analytikov stanovený na 46,2 bodu.