Quantcast
< sekcia Ekonomika

Amazon vytvorí na Slovensku viac ako tisíc pracovných miest

Skenovacie zariadenie skenuje balíky v sklade internetového gigantu Amazon. Foto: TASR/AP

Spokojnosť s rozširovaním pôsobenia Amazonu vyslovili aj vládni predstavitelia.

Bratislava 6. marca (TASR) – Amazon chce v areáli Mountpark Sereď otvoriť prvé centrum reverznej logistiky, v ktorom počas nasledujúcich troch rokov vytvorí viac ako 1000 nových pracovných miest. Centrum s plochou viac ako 60.000 štvorcových metrov by malo byť otvorené v treťom kvartáli tohto roka a zameria sa na európskych zákazníkov. Jeho pracovníci budú posudzovať stav produktov, ktoré nemohli byť doručené alebo boli do Amazonu vrátené. Pre TASR to uviedli predstavitelia spoločnosti Amazon.

Podľa ich informácií prispelo k rozhodnutiu o investícii do nového logistického centra úspešné pôsobenie spoločnosti v bratislavskom centre. To zamestnáva viac ako 850 pracovníkov, najmä finančných manažérov, analytikov, manažérov pre kontakt so zákazníkmi, ľudské zdroje a podporu predaja.

Viceprezident Amazonu v Európe Roy Perticucci objasnil aj ďalšie dôvody rozhodnutia spoločnosti. „To, že budujeme naše logistické centrum na Slovensku dokazuje, ako veľmi v investície na tomto trhu veríme. Určite tu nájdeme množstvo zamestnancov, ktorí budú otvorení novým možnostiam a skúsenostiam v spoločnosti, pre ktorú kľúčovým faktorom rozvoja je neustále zlepšovanie služieb klientom a inovácia,“ povedal Perticucci. Zároveň ocenil podporu štátnych aj regionálnych inštitúcie, ktorá robí zo Slovenska atraktívne miesto pre investovanie.

Spokojnosť s rozširovaním pôsobenia Amazonu vyslovili aj vládni predstavitelia. "Okrem nesporného prínosu pre ekonomiku a zamestnanosť považujem za dôležité, že projekt bude fungovať aj bez investičnej podpory štátu," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) ocenil, že jeho rezort zohral kľúčovú úlohu pri úvodnej aj záverečnej fáze rokovaní, kedy boli definované špecifické podmienky projektu. "Slovensko tak môže privítať jednu z najdynamickejších a najinovatívnejších svetových spoločností," uviedol Kažimír.

Novú investíciu privítal primátor Serede Martin Tomčányi. "Sme radi, že taká inovatívna globálna spoločnosť ako je Amazon si vybrala za miesto svojich investícií našu Priemyselnú zónu Sereď - Juh. Verím, že to bude mať rozsiahly pozitívny dosah na rozvoj nášho regiónu, hlavne z ekonomickej perspektívy," povedal.

Amazon plánuje v seredskom centre zamestnať celú škálu profesionálov od prevádzkových manažérov a technológov až po manažérov ľudských zdrojov, finančných manažérov, technológov a odborníkov na IT. Nábor na pozície, ktoré nevyžadujú prax, začne v už polovici leta.

Primátor mesta Sereď: Amazon pomôže z hľadiska financií a zamestnanostiInvestícia Amazonu v areáli Mountpark Sereď pomôže mestu z hľadiska financií a zamestnanosti ľudí. Pre TASR to uviedol primátor mesta Sereď Martin Tomčányi.

"Seredi pomôže z hľadiska financií, pretože každá takáto investícia, respektíve takéto podnikateľské priestory prinášajú daň z nehnuteľnosti podľa metrov štvorcových, ktoré zaberajú, to je prvá vec. Druhá vec je, že Amazon zamestná ľudí. Táto investícia bude zamestnávať stredný technický personál, to znamená ľudí, ktorí sú stredného a vyššieho vzdelania," povedal primátor.

Zároveň zdôraznil, že okres Galanta, pod ktorý mesto Sereď spadá, má v súčasnosti nezamestnanosť 3,2 percenta. Myslí si však, že ľudia, ktorí momentálne nepracujú, nebudú sa uchádzať ani o miesto v tomto podniku. Domnieva sa, že predovšetkým zaujme ľudí z regiónu a okolitých obcí mesta.

"Platy by mali byť nadštandardné," konštatoval s tým, že to nebude ako v okolitých firmách, v ktorých musia pracovať zamestnanci za minimálne mzdy. "Alebo sú len málo nad hranicou minimálnej mzdy," dodal.

S predstaviteľmi spoločnosti zatiaľ mesto podľa primátora nekomunikovalo, v kontakte boli sprostredkovane. Potvrdil však, že stretnutie je dohodnuté.

Amazon chce v areáli Mountpark Sereď otvoriť prvé centrum reverznej logistiky, v ktorom počas nasledujúcich troch rokov vytvorí viac ako 1000 nových pracovných miest. Centrum s plochou viac ako 60.000 štvorcových metrov by malo byť otvorené v treťom kvartáli tohto roka a zameria sa na európskych zákazníkov. Jeho pracovníci budú posudzovať stav produktov, ktoré nemohli byť doručené alebo boli do firmy vrátené.

Spoločnosť plánuje v seredskom centre zamestnať celú škálu profesionálov, od prevádzkových manažérov a technológov až po manažérov ľudských zdrojov, finančných manažérov, technológov a odborníkov na IT. Nábor na pozície, ktoré nevyžadujú prax, sa začne v polovici leta.