Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

Americkí kongresmani žiadajú vyradiť európsky olivový olej spod ciel

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Olivový olej je jedným z výrobkov, ktorý sa môže stať obeťou sporu medzi USA a EÚ, ktorý pritom s agrosektorom nemá nič spoločné.

Washington 22. augusta (TASR) - Členovia amerického Kongresu vyzvali Úrad obchodného splnomocnenca USA, aby nezavádzal sankčné dovozné clá na olivový olej z Európskej únie. Varovali, že takýto krok môže viesť k nedostatku tohto produktu a zvýšeniu cien v Spojených štátoch.

Olivový olej je jedným z výrobkov, ktorý sa môže stať obeťou sporu medzi USA a EÚ, ktorý pritom s agrosektorom nemá nič spoločné. Dôvodom sporu sú dotácie pre výrobcov dopravných lietadiel Airbus a Boeing, v dôsledku čoho Brusel a Washington bojujú proti sebe na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Ako uviedla agentúra Reuters, olivovému oleju z EÚ hrozia dovozné clá až vo výške 100 %. "Bez dovozu olivového oleja z Európy nebudú Spojené štáty schopné pokryť súčasný spotrebiteľský dopyt," uviedla skupina 14 členov Snemovne reprezentantov Kongresu z Demokratickej strany a piatich republikánov. Ako dodali, clá poškodia americký maloobchod aj reštaurácie, pričom poukázali aj na zdravotný prínos olivového oleja.

"Prudký rast cien môže donútiť mnohých spotrebiteľov presunúť pozornosť k iným jedlým olejom, ktoré však zďaleka nemajú také pozitívne účinky na zdravie ako olivový olej," uvádza sa v liste kongresmanov. Ako dodal Joseph R. Profaci, predseda asociácie amerických dovozcov olivového oleja, domáca produkcia dokáže pokryť len 5 % z celkového dopytu po tejto potravine v USA.

Združenie sa už po aprílovom zverejnení prvej skupiny produktov určených pre dodatočné sankčné clá snažilo presadiť vyradenie olivového oleja spod sankcií, avšak neúspešne. Úrad obchodného splnomocnenca zaradil v apríli do zoznamu výrobky v celkovej hodnote 21 miliárd USD. Začiatkom júla do zoznamu pridal ďalšie výrobky, medzi nimi samotné olivy, ďalej škótsku a írsku whisky, cestoviny či talianske syry.

Čo sa týka najnovšieho listu kongresmanov, Úrad obchodného splnomocnenca USA sa k nemu zatiaľ nevyjadril. O hodnote sankčných ciel rozhoduje WTO a verdikt sa podľa agentúry Reuters očakáva na jeseň.

(1 EUR = 1,1104 USD)