< sekcia Ekonomika

AMOBE: Ohradzujeme sa voči obvineniam o gastrolístkoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Asociácia moderných benefitov (AMOBE) tvrdí, že štát nikomu žiadne tržby negarantuje.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Asociácia moderných benefitov (AMOBE) sa ohradzuje voči obvineniam zo strany Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) o gastrolístkoch.

"Dôrazne sa ohradzujeme voči obvineniam a demagogickým obvineniam členov AMOBE o ´štátom garantovanom biznise´ či ´nehoráznom obohacovaní emitentov stravných lístkov´, ktorým sa táto časť podnikateľov rozhodla dlhodobo útočiť na náš sektor," uviedla AMOBE v reakcii na RÚZ.

Obe tieto tvrdenia sú podľa emitentov gastrolístkov ľahko vyvrátiteľné. Štát podľa AMOBE nikomu žiadne tržby negarantuje. Každý zamestnávateľ sa sám rozhoduje, ktorú z viacerých foriem stravovania pre zamestnancov využije – či si zriadi kantínu, dohodne sa s reštauračnými prevádzkami, alebo poskytne zamestnancom na výber medzi "stravenkami" a peňažným príspevkom.

Podľa AMOBE je absurdný aj argument RÚZ o nehoráznom obohacovaní. "Naši emitenti pracujú s priemernou výškou provízie na úrovni 4 až 5 %, čo je agregovaný údaj za všetky poplatky od zamestnávateľa, reštaurácie alebo obchodných reťazcov. Aktuálne čísla jasne ukazujú, že ak tu niekto na Slovensku dosahuje rekordné zisky, sú to práve obchodné reťazce, ktoré vidia v likvidácii stravných poukážok priestor pre ďalší rast tržieb," spresnila asociácia.

"Mali by sme si položiť otázku, či je náhoda, že práve tieto subjekty zvolávajú tlačovku a mobilizujú médiá pár dní pred rokovaním NR SR o poslaneckej novele ZP, ktorá rieši aj otázku stravného. Prečo likvidáciu straveniek presadzujú obchodné reťazce združené v SAMO je jasné - presmerovanie financií z gastro prevádzok do obchodov spolu s odstránením poplatkov je priestor pre ďalší rast ich tržieb," priblížila AMOBE.

Motivácia časti zamestnávateľov je podľa emitentov stravných lístkov tiež jasná - vyplácanie stravného pozadu namiesto vopred, tlak na zvyšovanie hodnoty stravného v prospech zamestnancov sú pre nich najmä o zvýšení nákladov. Časť gastra, reprezentovaného Zväzom cestovného ruchu, tiež elimináciou stravných poukážok podľa AMOBE príliš nestratí a dúfa, že peniaze, naopak, môžu skončiť v "nemenučkových" reštauráciách.

Poslanecký návrh ZP však nie je podľa AMOBE jednoznačne pozitívny a má niekoľko nedoriešených a zásadných nedostatkov v neprospech štátneho rozpočtu, zamestnanca a ťažko skúšaného gastrobiznisu.

Faktom ale podľa AMOBE je, že "stravenky" stále považuje za najideálnejšiu formu stravného väčšina zamestnancov. Novelu v tejto podobe odmietli obe príslušné ministerstvá – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstvo financií SR, okrem iného aj preto, že to má dopad na rozpočet budúceho roka minimálne na úrovni 136 miliónov eur.

"Verejne preto vyzývame, aj dnešných protagonistov tlačovky, na spoločnú odbornú diskusiu, v ktorej by mali zvíťaziť vecné argumenty všetkých relevantných subjektov, nielen záujmových skupín," dodala Asociácia moderných benefitov.

Zamestnávatelia združení v RÚZ v utorok upozornili, že doposiaľ platná právna úprava ZP je diskriminačná a je preukázateľne v neprospech zamestnancov, ktorí si vyberú finančný príspevok na stravovanie. Vyzvali preto poslancov NR SR, aby tieto nedostatky odstránili. Novela ZP je v týchto dňoch na programe rokovania NR SR.

Podľa RÚZ vydavatelia gastrolístkov vďaka zákonom garantovanému biznisu už roky enormne profitujú na úkor zamestnancov, zamestnávateľov a celého gastrosektora. Reštaurácie nemajú na výber – za každú prijatú "stravenku" musia vydavateľom gastrolístkov často zaplatiť výkupný poplatok prevyšujúci 6 %, čím prichádza o peniaze nielen gastrosektor, ale aj všetci jeho zákazníci.