Quantcast
< sekcia Ekonomika

Analytici: Za benzín a naftu si priplatíme

Ilustračné foto Foto: TASR

Za 95-oktánový benzín už v súčasnosti platíme medziročne o 21 % viac a ešte výraznejšie zdražovanie pocítili majitelia naftových áut.

Bratislava 23. januára (TASR) – Cena ropy sa v tomto týždni dostala na sedemročné maximum, keď sa barel (159 litrov) severomorskej ropy Brent v stredu (19. 1.) predával za 89,17 USD (78,65 eura). Rast sa však podľa analytikov ešte neskončil, a to bude mať vplyv na ďalšie zvyšovanie cien pohonných látok. Cena najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu sa už v súčasnosti približuje k hranici 1,5 eura za liter a cena nafty vzrástla v druhom kalendárnom týždni na 1,384 eura.

"Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlačí jej cenu nahor. Na základe aktuálneho vývoja na ropnom trhu očakávame, že ceny na našich pumpách budú v nasledujúcich týždňoch rásť," uviedla pre TASR analytička 365.bank Jana Glasová. Za 95-oktánový benzín už v súčasnosti platíme medziročne o 21 % viac a ešte výraznejšie zdražovanie pocítili majitelia naftových áut. Tí oproti druhému týždňu 2021 tankujú o takmer 29 % drahšie.

Dôvodom rastu cien ropy sú podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu utorková explózia ropovodu medzi Tureckom a Irakom a najmä pondelkový dronový útok jemenských povstalcov v Spojených arabských emirátoch. Ten by mohol znemožniť snahu o rokovanie medzi USA a Iránom o jadrovej zmluve a o zrušení sankcií vrátane obmedzení vývozu iránskej ropy. Nervozitu na trhu umocňuje tiež skutočnosť, že Rusko naďalej sústreďuje svoje vojská blízko hranice s Ukrajinou. Prípadný ruský útok na Ukrajinu by mohol viesť k ochromeniu dodávok ropy či zemného plynu.

Glasová pripomenula, že rast ceny ropy podporujú aj trhové očakávania, že nový variant koronavírusu omikron nezníži globálny dopyt po čiernom zlate. Nová mutácia koronavírusu je síce silno infekčná, ale nie je až taká silná, ako predchádzajúce varianty. To spolu s vyššou zaočkovanosťou obyvateľstva umožňuje, aby vlády jednotlivých krajín nechávali ekonomiku otvorenú a nezavádzali až také prísne protipandemické opatrenia. Okrem toho, kartel OPEC+ zvyšuje svoju produkciu pomalšie v porovnaní s dohodou, a to z dôvodu nedostatku kapacít v niektorých producentských krajinách. Nižšia ponuka tak tlačí ceny ropy nahor.

Ponuku ropy na svetovom trhu zásadne oslabuje Rusko, ktoré podľa Kovandu v nasledujúcich šiestich mesiacoch uskutoční pravdepodobne iba polovičný nárast ťažby, na ktorom sa dohodlo s kartelom OPEC. Problémy s rastom produkcie pre podinvestovanie kapacít majú aj ďalšie krajiny kartelu. "Cena ropy Brent sa tak podľa americkej banky Goldman Sachs môže vyhupnúť v 3. štvrťroku nad úroveň 100 dolárov za barel. Podľa iných prognóz medzinárodných finančných inštitúcií sa tak môže stať už v 1. štvrťroku," dodal Kovanda.

(1 EUR = 1,1338 USD)