Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

ANALYTICI: Dohoda kartelu o rope by mohla zdražiť tankovanie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Už v súčasnosti totiž ceny čierneho zlata na svetových trhoch rastú. Ak bude pokračovať ropa v zdražovaní, cenovky budú musieť upravovať aj čerpacie stanice.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Dohoda zástupcov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o znížení produkcie sa môže podpísať pod zdraženie pohonných látok na Slovensku. Už v súčasnosti totiž ceny čierneho zlata na svetových trhoch rastú. Ak bude pokračovať ropa v zdražovaní, cenovky budú musieť upravovať aj čerpacie stanice. Očakávajú to analytici.

Produkcia by sa mala znížiť o 1,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 32,5 milióna barelov denne. Ide o prvé utiahnutie produkcie ropy kartelom OPEC od roku 2008. "Cena ropy už na rozhodnutie zareagovala výrazným zdražením o 13 %. V súčasnosti sa čaká na reakciu štátov mimo kartel OPEC. Rusko sa už k dohode pripojilo, ale v hre sú i ďalšie menšie krajiny," skonštatoval ekonóm spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Predpokladá, že ak by bolo znižovanie produkcie globálne, tak by sa cena ropy mohla ešte vyšplhať zo súčasných 54 USD na 60 USD za barel. "S vysokou istotou môžeme očakávať, že do konca roku sa ceny pohonných látok na Slovensku zvýšia až o štyri centy za liter. Ak by cena ropy poskočila až k 60 USD, tak by zdraženie mohlo dosiahnuť 7 centov," očakáva Tomčiak s tým, že prvé zdražovanie na čerpacích staniciach by mohlo nastať už budúci týždeň.

Analytici sa ale dlhodobého zdraženia ropy neobávajú. "Na ropnom trhu nevznikne žiadna výrazná medzera. Keby áno, americkí producenti ropy z bridlíc ju ochotne zaplnia. Dlhodobého výrazného zdraženia ropy sa preto nebojíme. Trh to ale vidí inak a cena ropy Brent rastie," podotkla analytička spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Aj riaditeľ Saxo Bank pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský očakáva, že rozhodnutie kartelu OPEC bude mať na trh len krátkodobý vplyv. "Rusko totiž potrebuje doláre z predaja ropy. Súčasné úrovne okolo 50 dolárov sú nielen úrovne, s ktorými počíta ruský štátny rozpočet, ale podľa odhadov sú to zároveň úrovne rentability ruskej ťažby," tvrdí Drahotský. Podľa neho, ak by cena čierneho zlata vzrástla nad 50 USD, spustila by sa ťažba z bridlíc v USA. "Táto navýšená produkcia by systematicky tlačila cenu ropy na svetových trhoch opäť dolu," dodáva Drahotský.