Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Ekonomika

Analytici: HDP v úvode roka potiahli automobilky

Na snímke lisovňa v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave 14. júla 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Ekonomika Slovenska si v úvode roka podľa analytika Koršňáka udržala ľahký nárast ekonomickej aktivity.

Bratislava 6. júna (TASR) - Ekonomiku v úvode roka potiahli automobilky, naopak, brzdila ju klesajúca domáca spotreba. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k údajom o raste hrubého domáceho produktu (HDP) za 1. štvrťrok 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Pri pohľade na ponukovú stranu HDP slovenskú ekonomiku v úvode roka potiahli najmä zotavujúce sa automobilky. Pridaná hodnota v sektore výroby dopravných prostriedkov sa v stálych cenách medziročne zvýšila až o 33,7 %. Naopak, nedarilo sa potravinárom, výrobcom chemikálií, elektrotechnickému priemyslu, ale ani administratívnym službám či činnostiam v oblasti nehnuteľností, kde pridaná hodnota medziročne klesala," spresnil.

Ekonomika Slovenska si v úvode roka podľa Koršňáka udržala ľahký nárast ekonomickej aktivity. Indikátory sentimentu pritom naznačujú, že ten by mohol pretrvať aj v ďalších mesiacoch, slabnúca domáca spotreba však bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku.

"Kým domáca spotreba by mohla ekonomiku v tomto roku skôr brzdiť, nahor by ju mali potiahnuť verejné výdavky. Vyššie verejné investície by pritom mohli viac ako plne kompenzovať i slabnúce súkromné investície, ktoré by mali sledovať ekonomický cyklus i rastúce úrokové sadzby. Ekonomický rast v tomto roku by mala podporiť aj kľúčová časť ekonomiky - automobilový priemysel," myslí si Koršňák.

"Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1,0 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %," dodal analytik UniCredit Bank.

"Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % (medziročne) sa tak ukazuje ako realistický scenár. Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladáme najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov. Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku," doplnil Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

ŠÚ SR v utorok informoval o tom, že slovenská ekonomika v 1. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 1 %. V rovnakom období vlani rástla ešte o 3 %. Rast sa spomalil aj oproti 4. kvartálu minulého roka, keď dosiahol 1,2 %.