Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

Analytici: Slovensko by sa mohlo inšpirovať švédskymi opatreniami

Na snímke zľava analytik INEKO Dušan Zachar, riaditeľ INEKO Peter Goliáš a projektová asistentka Transparency International Barbora Tholtová. Ilustračná snímka. FOTO TASR - Andrej Galica Foto: TASR Andrej Galica

Švédska ekonomika zaznamenáva stabilný rast, pokles nezamestnanosti a môže sa popýšiť aj vysokou životnou úrovňou.

Göteborg 17. novembra (TASR) - Švédsko môže slovenskú vládu pri reformách inšpirovať vo viacerých oblastiach. Podľa analytikov je táto severská krajina pre ostatné štáty dobrým príkladom vďaka daňovej transparentnosti a stabilite, kvalitnému školstvu, ale aj reformám na trhu práce.

Švédska ekonomika zaznamenáva stabilný rast, pokles nezamestnanosti a môže sa popýšiť aj vysokou životnou úrovňou. Podľa analytikov za tým možno hľadať niekoľko opatrení, ktoré sa podarilo krajine v minulosti uskutočniť a inšpirovať nimi by sa mohol aj premiér Robert Fico, ktorý v piatok vycestoval do Švédska na sociálny samit.

"Švédsko sa dostalo začiatkom 90. rokov do hlbokej recesie. Vlády boli nútené reformovať sociálny model a prijať protrhové reformy. Švédsko vtedy znížilo daňové zaťaženie, uvoľnilo podnikanie, čo bolo predpokladom prudkého rastu. Severský model nie je nadizajnovaný produkt reformami, ale je podmienený odlišnými kultúrnymi pravidlami a inštitúciami. Severské krajiny sú známe výrazne vyššou mierou dôvery, rešpektu k zmluvám," zhodnotil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

Slovenská vláda by sa mohla inšpirovať viacerými nastaveniami na švédskom trhu práce, ktoré podľa Ďuranu zvyšujú jeho pružnosť. "Dánsko ani Švédsko nemá definovanú minimálnu mzdu, dohadovaná je sektorovo. Skúšobná doba je dlhšia, priemerne šesťmesačná. Pri prepúšťaní zamestnanca nemusia byť odborári oboznámení v Dánsku ani Švédsku. Do jedného roka práce majú všetky severské krajiny kratšiu výpovednú dobu o polovicu. Ani jedna zo severských krajín nemá zákonom definované odstupné, ako Slovensko," priblížil Ďurana.

Analytici oceňujú aj daňovú stabilitu Švédska. A to aj napriek tomu, že daňové zaťaženie v krajine je v porovnaní s ostatnými štátmi vysoké. "Všeobecne u daňového systému je kľúčová stabilita, aby domácnosti a firmy vedeli, koľko budú platiť na daniach. Potom môžu plánovať. Na príklade Švédska je poznať, že v prípade daňovej stability sa firmy dokážu adaptovať i na prostredie vyšších daní," priblížil analytik Next Finance Jiří Cihlář. Švédsky model je založený na vysokom zdanení, občania však za svoje dane žiadajú celý rad služieb.

"Inšpiráciou pre Slovensko môže byť daňová transparentnosť. Vo viacerých severských krajinách je verejne dostupná informácia, kto platí aké dane štátu. Minimalizuje sa tak riziko, že ľudia s veľkým bohatstvom budú obchádzať svoje daňové povinnosti. Inak by sa totiž dostali pod paľbu nepríjemných otázok verejnosti," priblížil riaditeľ inštitútu Ineko Peter Goliaš.

Za dobrý príklad ekonómovia považujú aj kvalitný školský systém. "Vo Švédsku nájdeme inšpiratívne prvky, ako je otcovská dovolenka. Na druhej strane by ale štedrejší sociálny systém smeroval k vyšším daniam. A to by v prípade malej otvorenej ekonomiky, ktorá láka zahraničné firmy, nebolo to pravé orechové," doplnil v súvislosti so Slovenskom Cihlář.

Podľa analytikov by Slovensko mohlo od severského štátu odkopírovať aj nezávislosť súdnictva, či opatrenia zamerané na boj proti korupcii. Podľa Goliaša krajina vyniká aj kvalitou podnikateľského prostredia. "Premiér by preto mohol návštevu využiť aj na získanie návodu na zlepšenie umiestnenia SR v rebríčku Svetovej banky Doing Business 2018 a vrátiť sa s návrhom konkrétnych opatrení, ako zlepšiť podnikateľské prostredie. Práve nízky výskyt korupcie a nízke riziko zneužívania moci v kombinácii s kvalitným podnikateľským prostredím považujem za hlavnú príčinu ekonomického úspechu severských krajín," dodal Goliaš.