Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Ekonomika

Analytici: Štát môže byť s emisiami dlhopisov tento rok spokojný

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

Slovensko sa v pondelok (18. 11.) vrátilo na finančné trhy, podľa plánu aukcií poslednýkrát v tomto roku.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Štát si tento rok požičal viac, ako plánoval a s výsledkami emisií dlhopisov môže byť spokojný. Napriek viacerým domácim aj zahraničným rizikám sa postupne stabilizovali ich rizikové prirážky, aj keď stále patria k najvyšším v eurozóne. Výhľad na budúci rok je rovnako ako ten aktuálny spojený s neistotou, zhodli sa ekonomickí analytici oslovení TASR.

Slovensko sa v pondelok (18. 11.) vrátilo na finančné trhy, podľa plánu aukcií poslednýkrát v tomto roku. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) si v konkurenčnej časti aukcie požičala takmer 500 miliónov eur, investori prejavili záujem najmä o dlhšie dlhopisy splatné v rokoch 2033, 2034 a 2036. Priemerný výnos sa pri nich pohyboval od 3,26 % do 3,51 %, čo je iba mierne vyššia úroveň ako pri predajoch rovnakých dlhopisov v nedávnej minulosti, poukázal analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

"Riziková prirážka na 10-ročných dlhopisoch sa v posledných týždňoch ustálila okolo úrovne 100 bázických bodov, čo je približne 20 bázických bodov pod 12-mesačným priemerom. Z pohľadu celého roka prebiehala hlavná aktivita v prvej polovici roka, keď sme si na finančných trhoch požičali takmer tri štvrtiny celkového objemu predaných dlhopisov v tomto roku," pripomenul ekonóm.

Investori podľa neho zohľadňujú aj očakávania, ktoré súvisia s globálnym vývojom, napríklad pokračovanie uvoľňovania menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré môže pomôcť aj slovenským dlhopisom. Pod relatívne dobrý výsledok nielen aktuálnej aukcie sa podľa Kočiša podpísali aj schválené konsolidačné opatrenia. "Pomáha nám tiež nedávno potvrdený rating zo strany S&P, trhy však ešte môžu reagovať aj po zverejnení ratingov od zvyšných dvoch veľkých agentúr. Očakávame, že sentiment investorov ostane na naše dlhopisy pozitívne naklonený," doplnil.

ARDAL môže byť spokojná s výsledkami novembrovej aukcie, ako aj s celým rokom, myslí si hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. "Do karát agentúry hral pokles oficiálnych sadzieb ECB, ako aj to, že z externého prostredia neprišla žiadna veľká katastrofa. Dôležitou pomocnou barličkou bolo aj to, že po zostavení novej vlády sa opäť nebolo treba obmedzovať dlhovou brzdou," priblížil. Štát vďaka tomu naakumuloval značnú časť prostriedkov do hotovostnej rezervy, ktorej výška sa odhaduje na približne 6 % výkonu ekonomiky.

"Celkovo bol priebeh emisnej aktivity v tomto roku veľmi dobrý a ciele predstavené na začiatku roka boli dokonca prekonané, čo v makroekonomickom prostredí tohto roka u nás, v Európe i v globálnej ekonomike vnímam veľmi priaznivo,"
zhodnotil analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Slovensko si v tomto roku požičalo na primárnom trhu 13,35 miliardy eur, z toho 7,22 miliardy eur formou syndikátu, teda nových dlhopisov. "Celkovo bolo umiestňovanie dlhopisov v rámci harmonogramu naplnené viac, ako sa očakávalo a v priemere bol dopyt po dlhopisoch 2,5-násobný voči ponuke," analytik. Pre budúci rok avizoval nárast ponuky slovenských dlhopisov o približne 13 miliárd eur, v rámci čoho budú pokryté aj splatné dlhopisy v objeme takmer 6 miliárd eur.

Budúci rok bude opäť začínať s istou mierou neistoty, avizoval Gábriš. Spojené štáty zrejme smerujú k väčšej miere protekcionizmu, čo môže zvýšiť infláciu vo svete. Dôsledkom môžu byť tiež dlhodobo narušené globálne dodávateľské reťazce. "Takže pre malú krajinu silne zapojenú do medzinárodného obchodu, z ktorého profituje, ako Slovensko, bude rok 2025 z ekonomického hľadiska opäť výzvou," konštatoval ekonóm. Veľkou výhodou pre SR je v tejto súvislosti podľa neho členstvo v EÚ, s prístupom na veľký trh a s možnosťou formovať rozhodnutia v oblasti globálneho ekonomického prostredia.

"Slovensku vo financovaní výrazne pomáha členstvo v eurozóne, keď investori počítajú s tým, že dohodnuté pravidlá udržia Slovensko na ceste zodpovednej konsolidácie, čo prirodzene vyvažuje domáce výzvy. Udržanie dôvery investorov v rast a udržateľnosť slovenskej ekonomiky je naďalej kľúčový atribút," doplnil Kočiš.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Policajti počas uplynulého týždňa v Žilinskom kraji odhalili 15 motoristov pod vplyvom alkoholu. Dychovú skúšku s výsledkom do jedného promile malo sedem z nich, ďalších osem vodičov nafúkalo nad jedno promile.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje myšlienku prímeria na Ukrajine, zostáva však množstvo nezodpovedaných otázok, ako by toto prímerie fungovalo.

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.