Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 15. september 2024Meniny má Jolana
< sekcia Ekonomika

ANALYTICI: Posledné udalosti môžu prispieť ku vzniku globálnej recesie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hroziaca recesia podľa analytikov donúti americký Federálny rezervný systém (Fed) k rýchlemu znižovaniu úrokových sadzieb.

Bratislava 5. augusta (TASR) - V posledných dňoch došlo k viacerým významným udalostiam, ktoré negatívne ovplyvnili vývoj svetového hospodárstva. Silný pokles akciových trhov, prepad kryptomien či napätá politická situácia na Blízkom východe sú faktory, ktoré môžu prispieť ku vzniku globálnej recesie, upozornili v pondelok analytici Tomáš Vranka zo spoločosti XTB a hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Najznámejší akciový index S&P 500 od svojich maxím z minulého mesiaca oslabuje už takmer o desať percent a technologický index Nasdaq už o 15 %. Veľká časť z prepadov prišla koncom minulého týždňa, kedy prišli dáta z americkej ekonomiky z oblasti nezamestnanosti a pracovných miest a prepady pokračujú aj dnes. V USA totiž bolo vytvorených oveľa menej nových pracovných miest, ako sa čakalo a miera nezamestnanosti vyskočila na 3,4 %, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021," uviedol Vranka.

Pokles o viac ako 12 % vykázali japonské akcie, pričom ide o ich najvyšší prepad od roku 1987. V prípade japonskej ekonomiky je podľa odborníkov prekážkou okrem spomínaných faktorov aj príliš silný jen, ktorý znižuje konkurencieschopnosť výrobkov a následne poškodzuje japonských exportérov.

K negatívnemu vývoju svetového hospodárstva mohlo podľa analytika prispieť aj zverejnenie kvartálnych výsledkov spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú vedie investor Warren Buffett. Ich súčasťou totiž bola informácia, že Berkshire predala zhruba polovicu svojej pozície v spoločnosti Apple.

Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda poukázal taktiež na výrazný prepad bitcoinu, ktorý bol v pondelok na úrovni 14 %, a na potenciálne prasknutie bubliny v oblasti umelej inteligencie.

Hroziaca recesia podľa analytikov donúti americký Federálny rezervný systém (Fed) k rýchlemu znižovaniu úrokových sadzieb. "Do konca roka by tak základná úroková miera USA mala spadnúť o viac ako 100 bodov," priblížil Kovanda. Trh sa podľa neho v súčasností bojí, že Fed nedokáže adekvátne regulovať vznikajúcu situáciu.