< sekcia Ekonomika

Kupujúci preferujú novostavby, tých je však nedostatok

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Nízka ponuka novostavieb a stále vysoký dopyt spôsobili v minulom roku v Bratislave nárast ceny nad 3000 eur za štvorcový meter (m2).

Bratislava 26. februára (TASR) – Drvivá väčšina kupujúcich uprednostňuje novostavby. Tých je však momentálne na realitnom trhu nedostatok, záujemcovia sa musia obzerať skôr po starších bytoch. Pre TASR to uviedol analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, že pri kúpe novostavby na primárnom trhu musia kupujúci v priemere jeden až tri roky čakať na dokončenie, zatiaľ čo pri starších bytoch sa môžu nasťahovať v rozmedzí týždňov,“ dodal Bruchánik. Ako uviedol, pri výbere bytu je zakaždým rozhodujúcim faktorom jeho absolútna cena.

V hlavnom meste SR bolo ku koncu roka 2019 voľných 2047 bytov v novostavbách. Oproti tretiemu kvartálu minulého roka evidujú analytici nárast, avšak po dlhej dobe. „Aj napriek prvému medziročnému rastu ponuky od roku 2017 je počet voľných bytov na trhu stále nedostatočný. Súčasná ponuka predstavuje zhruba 40 % ponuky z rokov 2016 - 2017 a 65 % ponuky z rokov 2012 - 2014, keď bol realitný trh v Bratislave na svojom dne,“ dodali analytici.

Nízka ponuka novostavieb a stále vysoký dopyt spôsobili v minulom roku v Bratislave nárast ceny nad 3000 eur za štvorcový meter (m2), pričom ku koncu minulého roka sa jednotková cena vyšplhala na 3237 eur za m2. „Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 %,“ vysvetlil Bruchánik.