Quantcast
< sekcia Ekonomika

ANALYTIK: PVV vyjadruje podporu Eastringu, ale nespomína projekt BSP

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Aktuálne v parlamente prerokovávané Programové vyhlásenie vlády sa venuje aj slovenským prepravným trasám. Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas. sk Jozef Badida.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Aktuálne v parlamente prerokovávané Programové vyhlásenie vlády (PVV) sa venuje aj slovenským prepravným trasám. Uviedol to pre TASR analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.

Vláda v PVV podľa neho na jednej strane pozitívne vyjadruje podporu dôležitému plynovodnému projektu Eastring, pripravovaného pološtátnym Eustreamom, keďže jeho príjmy sú v dôsledku výstavby konkurenčných európskych trás ohrozené. "Na druhej strane však, aj napriek snahe zachovať toky energetických surovín cez Slovensko, vláda vôbec nespomína ďalší významný projekt Bratislava Schwechat Pipeline (BSP), prepájajúci slovenskú časť ropovodu Družba s rafinériou vo Schwechate," upozornil.

Pripomenul, že Transpetrol v súčasnosti ročne prepravuje približne 10 miliónov ton ropy pre potreby bratislavského Slovnaftu a rafinérie v českom Litvínove. "Avšak celková kapacita ropovodu Družba na našom území je 20 miliónov ton ropy ročne. Práve spomínaný ropovod môže prispieť k zlepšeniu pozície Transpetrolu a zvýšeniu príjmov štátneho rozpočtu," dodal Badida.