Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Ekonomika

Analýza: Mikulášsky balíček bude oproti vlaňajšku drahší o asi 5 eur

Na snímke sladké balíčky od svätého Mikuláša. Foto: TASR - Jakub Kotian

Uviedol to v analýze Tomáš Boháček, analytik 365. bank.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Mikulášsky balíček, po zohľadnení všetkých faktorov a s vyváženým obsahom sladkostí a ovocia, bude stáť približne o päť eur viac ako vlani. Uviedol to v analýze Tomáš Boháček, analytik 365.bank.

Spresnil, že najdôležitejšou ingredienciou pre väčšinu sladkostí je čokoláda. Jej cena závisí najmä od vývoja na trhu kakaa, ktoré v tomto roku "rástlo ako z vody". Zvýšenie cien sa nevyhlo ani Slovensku, keď 100 gramov horkej čokolády zdraželo medziročne o takmer štvrtinu na 1,47 eura.

Napriek rastúcej cene však podľa neho celosvetový dopyt po čokoláde naďalej rastie. Priemerná spotreba na obyvateľa v Európe je päť kilogramov (kg) za rok a očakáva sa, že do roku 2027 stúpne na 6 kg. Mikuláš si tak priamo za čokoládu bude musieť priplatiť.

"Aby sa však z horkej čokolády stala sladkosť, je väčšinou nevyhnutné pridať do jej výroby aj ďalšie suroviny, často vrátane cukru. Aj v tomto prípade si však Mikuláš priplatí, keďže medziročne sa cena tejto rafinovanej bielej pochutiny zvýšila o bezmála 11 %," priblížil.

Sladkosti sú však často aj v rôznej spracovanej podobe - ako napríklad keksíky, ktoré sa nezaobídu bez čerstvých vajec, či mlieka, ktorých cena voči minulému roku vzrástla v priemere o 25 %, resp. o 8 %. Do výroby však vstupuje aj múka alebo maslo, ktorých ceny podľa analytika poklesli približne o desatinu, čo však nedokáže vykryť rast ostatných výrobných vstupov.

"Keď sme pri výrobe, na ňu sú potrebné energie ako elektrina, alebo plyn a tie pre priemysel ako neregulovanú spotrebnú skupinu medziročne výrazne vzrástli. Cena elektriny pre spracovateľov potravín sa pohybovala po väčšinu roka na úrovni zhruba 115 eur za megawatthodinu (MWh) a keďže približne tretinu z nákladov na výrobu pochutín tvoria energie, ani táto zložka Mikulášovi tento rok v cenách sladkostí nebude hrať do karát," upozornil.

Doplnil, že súčasťou mikulášskeho balíčka nemusia byť len pochutiny, ale aj zdravšie maškrty, kde je cukor nahradený prírodnou fruktózou a najmä vitamínmi a vlákninou, ktoré obľúbeným sladkostiam často chýbajú. Mikuláš by pri výbere ovocia mohol siahnuť po jablkách, mandarínkach, pomarančoch, banánoch, kiwi alebo orieškoch.

Dodal, že za kilogram sladkých jabĺk by Mikuláš v tomto roku zaplatil v priemere o 8 centov viac a pomaranče by sa mu predražili o viac ako 30 centov. Ak by chcel Mikuláš ušetriť, vyvarovať by sa mal aj exotike ako je mango, ktorého cena medziročne stúpla o viac ako 16 %. Cena niektorých orieškov ako arašidy sa medziročne zvýšila o desatinu. Naopak, banány by mohli byť vhodnou voľbou, keďže ich cena klesla, rovnako tak ako cena mandarínok, na ktorých by Mikuláš mohol ušetriť aj 2 %.