Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: Objem projektových prác v SR tento rok vzrastie o 4,5 %

Ilustračná snímka Foto: TASR/Branislav Račko

Kapacity projektových spoločností sú aktuálne vyťažené na 93 %, kancelárie zamerané na prípravu projektov pre inžinierske stavby dokonca na 97 %.

Bratislava 7. januára (TASR) – Objem projektových prác na Slovensku v roku 2017 vzrastie o 4,5 %, firmám sa zvýšia aj tržby. Zdražieť svoje práce plánuje tento rok 36 % projektových firiem, tretina mieni prijať nových zamestnancov. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research.

V analýze sa uvádza, že sektor projektových prác vykáže za rok 2016 pozitívne výsledky v podobe rastu o 6,5 %. Potvrdilo to 82 % oslovených riaditeľov firiem. Dariť by sa im malo aj v tomto roku. Rast sektora o ďalších 4,5 % predpovedá 74 % šéfov.

Spolu s objemom prác porastú projektovým spoločnostiam aj tržby. Za minulý rok by mali stúpnuť v priemere o 5,6 %, čo potvrdilo 77 % respondentov. Ďalší rast tržieb očakávajú riaditelia aj v roku 2017, konkrétne v priemere o 4,9 %.

Viac ako tretina (39 %) projektových spoločností očakáva za vlaňajšok zvýšenie ziskovosti pri svojich zákazkách. Marže mali, naopak, klesnúť vyše desatine (14 %). V tomto roku predpokladá väčšiu ziskovosť zákaziek dokonca necelá polovica (47 %) riaditeľov.

Rast cien projektových prác zaznamenala vlani takmer tretina (30 %) firiem, 13 % si všimlo ich pokles. Tomu podľa analýzy zodpovedá aj rozhodnutie riaditeľov o výške cien svojich vlastných prác – zvyšovať ich tento rok plánuje 36 %, o znížení uvažujú iba 2 % firiem. Väčšina (62 %) zatiaľ ponechá ceny svojich prác bez zmeny.

Okrem cien hodlajú projektové firmy zlepšiť aj kvalitu svojich prác – 84 % riaditeľov sa o to bude v nasledujúcich mesiacoch usilovať.

Kapacity projektových spoločností sú aktuálne vyťažené na 93 %, kancelárie zamerané na prípravu projektov pre inžinierske stavby dokonca na 97 %.

Takmer tretina (29 %) projektových firiem plánuje tento rok navýšiť rozsah svojich kapacít. Najviac im chýbajú projektanti (43 %), ďalej manažment (20 %) a vedúci projektov (13 %). V prípade inžinierskeho staviteľstva chýbajú vedúci projektov dokonca 40 % firiem.

Projektové spoločnosti majú zazmluvnené svoje zákazky v priemere na 6,6 mesiaca. Zákaziek viac ako pred rokom potvrdzuje 44 % riaditeľov, u 42 % sa ich objem medziročne nezmenil. Kancelárie zamerané na inžiniersku výstavbu sú pritom viac zabezpečené (9,6 mesiaca), ako ich kolegovia venujúci sa pozemnému staviteľstvu (5,7 mesiaca).

V ďalšom raste projektové firmy najviac obmedzuje byrokracia a nekvalitná legislatíva (6,9 bodu z 10). Za druhý najväčší problém limitujúci ich v rozvoji považujú nízke ceny realizovaných zákaziek (6,5 bodu).

Kľúčovou prioritou pre projektové spoločnosti bude v budúcich 12 mesiacoch plánovanie a projektový manažment (5,7 bodu, potvrdilo to 94 % riaditeľov) a získavanie nových zákaziek (5,7 bodu, uviedlo 74 % oslovených).