Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: OZE môžu znížiť ceny energií, treba ale aj ďalšie opatrenia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Priemer koncových cien plynu a elektriny pre firmy v EÚ je síce výrazne vyšší ako v ostatných častiach sveta, no Slovensko patrí ešte aj v rámci EÚ k najdrahším.

Bratislava 14. septembra (TASR) - Ceny energií v Európskej únii (EÚ) sú niekoľkonásobne vyššie ako v USA, ale už aj vyššie ako v Číne, čo výrazne podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem. Vyplýva to zo správy o konkurencieschopnosti Európy bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Staronová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vidí nápravu tohto stavu v rýchlom prechode na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Odborníci oslovení TASR súhlasia, no potrebné sú podľa nich aj ďalšie opatrenia.

"Fotovoltika a veterné elektrárne sú dnes celosvetovo najlacnejšími, a preto aj najrýchlejšie rastúcimi zdrojmi elektriny a očakáva sa, že už v roku 2025 energia vyrobená z týchto OZE prekoná výrobu elektriny z uhlia a v roku 2026 len elektrina vyrobená z fotovoltiky prekoná výrobu elektriny z jadra," zdôraznil riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI) Ján Karaba.

Po výraznom znížení cien fotovoltických panelov až na úroveň 0,15 eura za Watt peak (Wp) vychádzajú pri životnosti 15 rokov náklady na vyrobenú megawatthodinu elektrickej energie na niekoľko desiatok eur. Je to menej ako náklady na výrobu elektriny v starších jadrových elektrárňach a výrazne menej ako v elektrárňach na uhlie alebo plyn, ktoré okrem ostatných nákladov platia aj za emisné povolenky.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Robert Spišák si myslí, že problémom sú výrazne ambicióznejšie zelené ciele EÚ, ako majú v iných častiach sveta. "Zámer je dobrý, avšak narážame na to, že európski úradníci častokrát prichádzajú s opatreniami, ktoré sú akoby odtrhnuté od reality. Mnohé z nich sú v kontexte slovenských podmienok v praxi nerealizovateľné, prípadne pre podniky predstavujú obrovské náklady. Tie však ich konkurenti zo zahraničia znášať nemusia, a tak získavajú konkurenčnú výhodu," vysvetľuje.

Karaba pripustil, že pri prechode na zelené energie existujú aj riziká. "Je potrebné mať na mysli najmä ich cenovú dostupnosť, schopnosť stabilne a bezpečne zásobovať spotrebu a potrebu vhodne ich integrovať v rámci existujúcej energetickej infraštruktúry," priblížil šéf SAPI. Varovaním podľa neho môže byť príklad Nemecka. "Prechod na čistú energiu je komplexný proces, ktorý musí mať aj udržateľnú stratégiu," dodal Karaba.

Priemer koncových cien plynu a elektriny pre firmy v EÚ je síce výrazne vyšší ako v ostatných častiach sveta, no Slovensko patrí ešte aj v rámci EÚ k najdrahším. Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga upozornil, že Európa potrebuje zásadnú reformu energetického trhu vrátane cenotvorby či dostupnosti energetickej infraštruktúry a sietí, ale aj ďalšie opatrenia v rámci Slovenska.

"Vo viacerých európskych krajinách sa tiež osvedčila podpora priemyslu zvýhodnenými cenami za komoditu ako takú, povedzme za elektrinu vyrobenú z jadra," upozornil. Na Slovensku má štát podpísanú dohodu so Slovenskými elektrárňami, ktorá zaručuje dodávky elektriny pre domácnosti za cenu silovej elektriny vo výške 61,20 eura/MWh. To sa však netýka podnikov.

Dostupné sú podľa šéfa RÚZ aj iné formy podpory, napríklad kompenzácie za nepriame náklady na povolenky vypúšťania oxidu uhličitého premietnuté do finálnej ceny elektriny. "Na Slovensku sme síce tento mechanizmus prijali už niekoľko rokov dozadu, prostriedky, ktoré sme na tento účel vyčlenili a minuli, však boli doslova zanedbateľné a oveľa nižšie ako napríklad v Česku alebo v Poľsku, a to napriek vysokému prebytku v Environmentálnom fonde, ktorý sa napĺňa práve príjmami z nákupov emisných povoleniek zo strany priemyslu," uzatvoril Kiraľvarga.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.