Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Ekonomika

Priemerný vek zamestnancov v slovenskom stavebníctve je 42 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Iba veľmi malý podiel zamestnancov pritom predstavujú cudzinci.

Bratislava 27. decembra (TASR) – Zamestnanci slovenských stavebných firiem majú priemerný vek 42 rokov, najstarší pracujú na úrovni manažmentu s priemerným vekom 45 rokov. Iba veľmi malý podiel zamestnancov pritom predstavujú cudzinci. Vyplýva to z aktuálnej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s., Ladce.

Ako ďalej vyplýva zo štúdie, robotnícke a administratívne pozície zastávajú ľudia s priemerným vekom na hranici 41 rokov. Vyšší priemerný vek zamestnancov sa objavuje u firiem zameraných na inžinierske stavebníctvo (45 rokov) a veľkých stavebných spoločností (44 rokov). Odpovede riaditeľov stavebných spoločností ohľadom priemerného veku zamestnancov sa v prieskume pohybovali v rozpätí od 25 do 65 rokov.

Stavebné firmy v SR v drvivej väčšine prípadov zamestnávajú Slovákov, iba malú časť ich pracovníkov predstavujú cudzinci. Najviac zamestnancov slovenskej národnosti pracuje v priemere na administratívnych pozíciách (98 %), nasledujú manažérske (97 %) a robotnícke profesie (95 %). Najmenej cudzincov pracuje vo firmách zameraných na inžinierske stavby (1 %) a na manažérskych pozíciách veľkých firiem (0 %).

Strojový park stavebných firiem sa podľa analýzy obmieňa v priemere po siedmich rokoch, pričom na tomto údaji sa zhodli riaditelia naprieč celým sektorom. Jedinú výnimku predstavujú veľké stavebné spoločnosti, v ktorých dochádza k obmene strojového parku o niečo neskôr, v priemere po ôsmich rokoch.