< sekcia Ekonomika

Analýza: Slováci najviac cestujú osobným autom

Ilustračné foto. Foto: Tablet TV

V EÚ medzi rekordérov v cestovaní osobným automobilom Slováci nepatria.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Slováci najčastejšie využívajú osobný automobil, až takmer v troch štvrtinách prípadov (74,4 %) meraných v tzv. osobo-kilometroch, aby sa mohli presunúť z jedného miesta na druhé. Médiá o tom informovala analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská pri príležitosti Európskeho týždňa mobility. Vychádzala pritom z údajov Eurostatu za rok 2017. V mnohých krajinách Európskej únie (EÚ) sú kampane v duchu nechať auto doma a cestovať autobusom či vlakom.

Autobusy a trolejbusy sú zastúpené podielom 15,7 %. Slovákmi nacestované kilometre vlakom tvoria z celkovej pozemnej dopravy 9,9 %, uviedla ďalšie údaje Eurostatu.

Za posledné štvrťstoročie sa situácia na Slovensku zmenila, a to najmä na cestách. „Kým v súčasnosti dominujú na cestách autá, pred 25 rokmi tomu nebolo tak. V roku 1993 totiž podiel osobo-kilometrov najazdených osobnými automobilmi prestavoval na Slovensku iba 46,5 %,“ pripomenula. Autobusmi tak ľudia cestovali v oveľa väčšej miere ako v súčasnosti, a to s podielom 41,4 % na celkovej pozemnej doprave. Podiel vlakov sa pred štvrťstoročím nachádzal na úrovni 12 %, dodala.

V EÚ medzi rekordérov v cestovaní osobným automobilom Slováci nepatria. „V rámci EÚ sme dokonca krajinou s tretím najnižším podielom cestovania autom v rámci pozemnej dopravy. V menšej miere za volant sadajú už iba obyvatelia Česka (73,3 %) a Maďarska (70,0 %). Naopak, najvyšší podiel osobo-kilometrov prejazdených osobným automobilom evidujú v Litve (91,1 %) a v Portugalsku (85,5 %)," konštatovala Sadovská.

Do autobusov či trolejbusov podľa Eurostatu najčastejšie sadajú Maďari (viac ako 21 %). Vyše 17-percentný podiel autobusov a trolejbusov na celkovej pozemnej doprave evidujú aj na Malte, v Českej republike a Estónsku. Cestovanie vlakom dominuje v Rakúsku, Holandsku a Francúzsku s podielom okolo 11 %.