Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA TÝŽDŇA: Rating nemusí hneď ovplyvniť úroky

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Investori naďalej zohľadňujú najmä očakávania, ktoré súvisia s celkovým globálnym vývojom, pričom sa očakáva pokračovanie uvoľňovania menovej politiky.

Bratislava 21. decembra (TASR) - Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

"Máme za to, že zníženie ratingu nebude mať bezprostredný a zásadný dopad na rizikové prirážky pri štátnych dlhopisoch či drahšieho financovania pre domácnosti alebo podniky. Agentúra pracovala so známymi skutočnosťami a hoci došlo k zníženiu ratingu, celkovo ostal v skorších hraniciach," zhodnotil pre TASR analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Situácia by sa však podľa neho mohla zmeniť, ak sa ukáže, že konsolidačné opatrenia nemajú potrebný efekt, prípadne bude pokračovať neistota ohľadom budúcich opatrení či politická nestabilita. "Výrazným problémom pre rizikovú prirážku a cenu úverovania by mohol byť prípadný pád vlády a predčasné voľby, pretože tie by mohli ohroziť proces ozdravenia verejných financií a pochopiteľne zvýrazniť politickú nestabilitu," avizoval ekonóm.

Investori podľa neho naďalej zohľadňujú najmä očakávania, ktoré súvisia s celkovým globálnym vývojom, pričom sa očakáva pokračovanie uvoľňovania menovej politiky. Slovensku vo financovaní výrazne pomáha členstvo v eurozóne. Investori počítajú s tým, že dohodnuté pravidlá udržia Slovensko na ceste zodpovednej konsolidácie. "Udržanie dôvery investorov v rast a udržateľnosť slovenskej ekonomiky je naďalej kľúčový atribút. Stabilný vzťah s EÚ a vláda práva budú oblasti, ktoré si investori a ratingové agentúry budú naďalej pozorne všímať," doplnil Kočiš.

Pesimistickejší pohľad na vývoj úrokov má finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. "Rozhodnutie jednej z troch kľúčových agentúr bude mať jednoznačne vplyv na rizikovú prirážku slovenských štátnych dlhopisov, otázka je len, v akej miere sa úročenie dlhopisov zvýši," konštatoval pre TASR.

Konsolidačné opatrenia na Slovensku oceňujú podľa neho všetky ratingové agentúry. Zároveň si však kladú otázku, do akej miery sú predpokladané príjmy reálne a aký bude mať konsolidácia vplyv na slovenskú ekonomiku. "Je zrejmé, že v Moody´s sú presvedčení, že spôsob prijímania legislatívy zo strany súčasnej vlády, vrátane výberu konkrétnych opatrení pri konsolidácii, zakladá riziká pre budúci vývoj slovenskej ekonomiky," zhodnotil analytik.

Mieru zvýšenia úročenia dlhopisov je v súčasnosti podľa neho ťažké odhadnúť, je však presvedčený, že bude rásť. Riziková prirážka voči nemeckým dlhopisom sa pritom nemusí zvýšiť, bude to však v dôsledku zhoršenia pozície Nemecka, nie zlepšenia ekonomického výhľadu Slovenska. "To bude znamenať, že úrokové sadzby úverov budú klesať pomalšie ako základné sadzby ECB, prípadne sa ich znižovanie na čas úplne zastaví," doplnil Búlik.

Moody´s minulý týždeň v piatok (13. 12.) znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Predchádzajúce rozhodnutia od ratingových agentúr Standard & Poor's a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia, pripomenulo v tejto súvislosti Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má k aktuálnemu zníženiu ratingu výhrady. Agentúra podľa ministerstva znížila hodnotenie SR najmä na základe politického hodnotenia inštitúcií štátu. "Ministerstvo financií považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné," uviedol v reakcii rezort.

Národná banka Slovenska (NBS) zatiaľ nevníma žiadne ohrozenie financovania slovenského dlhu po znížení ratingu agentúrou Moody´s. Ide však o "zdvihnutý prst", ktorý má motivovať vládu k tomu, aby presadzovala reálne scenáre v ďalšej konsolidácii verejných financií, zhodnotil tento týždeň guvernér NBS Peter Kažimír.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).