Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA TÝŽDŇA: SR môžu americké clá ohroziť najviac

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc

Zhodujú sa na tom ekonómovia, ako aj Národná banka Slovenska (NBS). Súvisí to s veľkou otvorenosťou slovenskej ekonomiky a štruktúrou vývozu.

Bratislava 11. januára (TASR) - Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré môžu byť najvýraznejšie zasiahnuté zavedením dovozných ciel novou americkou administratívou pod vedením Donalda Trumpa. Zhodujú sa na tom ekonómovia, ako aj Národná banka Slovenska (NBS). Súvisí to s veľkou otvorenosťou slovenskej ekonomiky a štruktúrou vývozu, keďže novými clami by mohol byť výrazne zaťažený automobilový sektor. Trump nastupuje do funkcie už o niekoľko dní, 20. januára tohto roka, pričom o zavedení ciel s cieľom ochraňovať americký trh pred zahraničnou konkurenciou hovorí dlhodobo.

"Donald Trump je doslova posadnutý obchodnou bilanciou USA, ktorá je v oblasti tovarov negatívna, na rozdiel od služieb, kde je pozitívna. A hovorí, že aby nejakým spôsobom ochránil americké hospodárstvo, zavedie vysoké clá na dovozy tovarov vo všeobecnosti a na niektoré položky, ktoré budú zvlášť podliehať veľkým clám, to sú najmä automobily," priblížil pre TASR ekonóm Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž.

V tejto chvíli je podľa neho ťažké odhadnúť, nakoľko sa tieto vyhrážky reálne uplatnia v praxi. "Treba vidieť, že Donald Trump je obchodník, vždy vyznačí nejakú maximalistickú pozíciu a potom je ochotný zjednávať. Ale v každom prípade nejaké clá určite zavedie, pretože to sľúbil," doplnil Baláž.

Tento krok by pritom výrazne zasiahol aj slovenskú ekonomiku. "Vďaka úspechu slovenských závodov automobilového priemyslu sa Slovensko zaraďuje medzi členské krajiny EÚ, ktoré môžu byť potenciálnym zavedením protekcionistických ciel zo strany USA zasiahnuté relatívne najviac," upozornil pre TASR ekonóm organizácie Globsec Vladimír Vaňo.

Vyčíslil, že vôbec najzraniteľnejšou krajinou EÚ z pohľadu štruktúry vývozu do Spojených štátov je Írsko, nasleduje Slovensko, Belgicko, Nemecko, ale aj Maďarsko, Holandsko či Rakúsko. S výnimkou Írska a Belgicka patria medzi najväčšie exportné kategórie týchto krajín práve výrobky automobilového priemyslu.

"Zo Slovenska sa do USA vyvážajú najmä vozidlá vyššej triedy, u ktorých je jednak vyššia zisková marža, no zároveň aj citlivosť kupujúcich na zmenu v cene nemusí byť tak výrazná. Okrem priameho vplyvu na vývoz automobilového priemyslu by však SR pocítila nepriamy negatívny vplyv cez oslabenie hospodárskeho rastu nášho dominantného vývozného trhu, EÚ, najmä Nemecka," vysvetlil Vaňo. Podľa odhadov banky Goldman Sachs by obchodná vojna s USA mohla znížiť európsky rast až o jeden percentuálny bod, v prípade Nemecka dokonca o niečo viac.

NBS vo svojej aktuálnej prognóze z decembra minulého roka upozornila, že prípadné zavedenie obojstranných ciel na dovozy medzi EÚ a Spojenými štátmi by malo na slovenskú ekonomiku výraznejší vplyv než na hospodárstvo EÚ ako celok. "V strednodobom horizonte by tak celkový dosah mohol predstavovať zníženie úrovne HDP Slovenska o 0,5 % v prípade postupného sprísnenia ciel o úroveň 10 %," vyčíslila centrálna banka. Tento scenár pritom predpokladá plošné zvýšenie ciel. Ak by boli výraznejšie napríklad v sektore automobilov, mohlo by to ešte viac zvýšiť ich vplyv na slovenskú ekonomiku.

Trump sa takýmto postupom snaží podľa Baláža dosiahnuť niekoľko cieľov naraz. V rámci rokovaní môže žiadať od Európy napríklad to, aby vydávala viac na svoju obranu, a tým odľahčila americký federálny rozpočet. "Chce dosiahnuť, aby sa zmenšili výdavky na zahraničné obranné aktivity USA a zároveň, aby sa zmenšil dovoz zo zahraničia. Kde tá rovnováha nakoniec nastane, to naozaj bude závisieť od konkrétnych rokovaní," doplnil ekonóm.

V tejto napätej situácii má EÚ podľa analýzy inštitútu Bruegel, na ktorú poukázal Vaňo, tri strategické možnosti ďalšieho postupu. "V prvom rade sa musí prostredníctvom bilaterálnych rokovaní s USA usilovať vyhnúť sa zavedeniu ciel, ktoré sa označuje aj ako začiatok obchodnej vojny. Súčasťou tohto vyjednávania by mohlo byť prehĺbenie vzájomnej obchodnej výmeny v oblasti energetickej bezpečnosti, vrátane upozornenia na pripravenosť na odvetné protiopatrenia zo strany EÚ," priblížil ekonóm. Práve v dôsledku zvýšeného dovozu energetických surovín z USA sa prebytok EÚ vo vzájomnom obchode v ostatných dvoch rokoch mierne znížil.

V záujme Európy je podľa Vaňa tiež pracovať na zachovaní funkčného systému medzinárodného obchodu rešpektujúceho pravidlá, čo si môže vyžiadať reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V neposlednom rade je pre EÚ dôležité rozšíriť aj sieť bilaterálnych a regionálnych zmlúv o voľnom obchode, a to nielen s Južnou Amerikou (Mercosur), ale aj Veľkou Britániou, Indiou, Pacifickým regiónom či Afrikou, doplnil ekonóm.

Premiér: EÚ potrebuje úprimnú diskusiu o demokracii

Európskej únii odporučil, aby lídri venovali niekoľko hodín času diskusii, či sa v Únii štáty správajú demokraticky. Podľa svojich slov o tom nie je presvedčený.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu súhlasil s prehĺbením spolupráce svojej krajiny s NATO v oblasti obrany.

- V štátnej spoločnosti Letecké opravovne Trenčín (LOTN) budú opravovať lietadlá F-16. Dohodu o založení spoločnej organizácie na opravu a údržbu lietadiel F-16 podpísali v stredu.

- Koalícia bude jednotná pri podpore vládneho návrhu novely Ústavy SR. Vyplýva to z vyjadrenia lídra SNS a podpredsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka.

- V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle.

- Členské štáty EÚ v stredu hlasovali za návrh Európskej komisie (EK) na zavedenie obchodných protiopatrení voči Spojeným štátom a zhodli sa na tom, že clo na tovary z USA sa začne vyberať od 15. apríla.

- Blok nemeckých kresťanskodemokratických strán CDU/CSU sa so sociálnymi demokratmi (SPD) dohodol na vytvorení vládnej koalície, potvrdil v stredu na tlačovej konferencii budúci kancelár Friedrich Merz.

- Koaličná SNS na aktuálnej alebo nasledujúcej schôdzi Národnej rady (NR) SR navrhne čiastočné zrušenie dane z finančných transakcií, a to pre živnostníkov a firmy s obratom do 100.000 eur.

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.