Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Ekonomika

ANALÝZA: V integrácii EÚ treba pokračovať, sú nutné zmeny vo fungovaní

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

EGD by sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) mala určite modifikovať.

Bratislava 6. júla (TASR) - V európskej integrácii treba pokračovať, no vo fungovaní Európskej únie (EÚ) sú však potrebné zmeny. Preveriť by sa malo napríklad nastavenie Európskej zelenej dohody (European Green Deal - EGD) či znížiť byrokraciu. Zhodli sa na tom zväzy, združenia a komory, ktoré TASR oslovila na začiatku nového volebného obdobia Európskeho parlamentu. Integrácia EÚ je podľa nich kľúčová pre zabezpečenie stability, prosperity a konkurencieschopnosti členských štátov na globálnom trhu.

"Treba pokračovať v integrácii, treba odbyrokratizovať EÚ, pretože stupeň byrokratizácie dosiahol neuveriteľnú výšku. Je potrebné nechať viac zodpovednosti na členských krajinách, pretože pri nastavení mantinelov krajina vie najlepšie, ako sa má v ich rámci pohybovať. Sme proti tomu, aby sa znižovala nezávislosť členských krajín presunom ďalších právomocí do Bruselu. Toto je prvý krok k budúcej dezintegrácii," priblížil Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).

Jednoznačne podľa neho treba zachovať suverenitu členských krajín EÚ. "Je neakceptovateľné, aby sa pri dobrovoľnom členstve v EÚ zavádzali rôzne typy pokút, odvodov či sankcie formou prerušenia financovania. Pokračujme v integrácii, akcentujme jej ekonomickú a finančnú dimenziu. Snažme sa však integráciu odpolitizovať," podčiarkol Mihók.

EGD by sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) mala určite modifikovať. "Ciele tejto politiky nie sú totiž správne nastavené a realizovateľné v praxi. Zároveň prinášajú množstvo byrokracie. Aj z toho dôvodu protestovali poľnohospodári naprieč EÚ, ale aj na Slovensku," priblížil Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.

Ciele EGD by sa mali aj podľa prvého viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Romana Karlubíka modifikovať - i vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu a vojenské konflikty. "Ciele EGD boli stanovené politicky príliš ambiciózne bez ohľadu na reálne možnosti ekonomiky EÚ a stav jej dostupných technológií. Pri prijímaní cieľov EGD neboli spracované žiadne dopadové štúdie, bola prijatá bez diskusie s občanmi EÚ a priemyslom," povedal Karlubík.

EÚ podľa Martina Hoštáka, generálneho sekretára Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) nepotrebuje ďalej rozširovať oblasti spravované spoločnými politikami. "Je potrebné opraviť to, čo už máme. Napríklad jednotný trh, ktorý nie vždy funguje dokonale. Efektívne fungovanie jednotného trhu je základom pre ekonomický rast a konkurencieschopnosť Európy," zdôraznil Hošták.

Európske hospodárstvo podľa neho významne zaostáva za najvýznamnejšími regiónmi sveta. "Napríklad v roku 2023 vzrástol HDP EÚ len o 0,5 % v porovnaní s 3,1 % v prípade USA a 5,2 % v prípade Číny. A je to práve silná ekonomika, ktorá je predpokladom ochrany európskeho spôsobu života a európskych záujmov v zahraničí," podčiarkol.

V prípade EGD podľa Hoštáka RÚZ očakáva, že nastane tlak na efektívne vynakladanie prostriedkov aj v oblasti boja proti klimatickej zmene. "Zároveň očakávame zníženie príliš ambicióznych cieľov, zrušenie niektorých opatrení, a kým sa tak stane, zavedenie moratória na EGD," dodal Hošták.

"V nasledujúcich rokoch by sme radi videli, aby sa posilňoval jednotný trh, zlepšovala cezhraničná spolupráca, podporovali inovácie a technologický pokrok v celej EÚ. Tiež je dôležité investovať do vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj riešiť demografické výzvy, ktorým čelíme," doplnil Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Jednotlivé politiky EÚ by mali byť podľa Lasza flexibilné a prispôsobovať sa aktuálnym výzvam a potrebám členských štátov. "Napríklad v oblasti energetiky je dôležité, aby všetci občania a podniky mali prístup k dostupnej a bezpečnej zelenej energii. To môže znamenať aj prehodnotenie niektorých aspektov EGD, aby sme zabezpečili stabilitu a predvídateľnosť pre priemysel a podnikateľské prostredie," uzavrel Lasz. Prechod na zelenú ekonomiku však musí podľa neho mať svoje "racio" a nesmie ohrozovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.