Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Ekonomika

Výstavba domu sa môže predražiť aj o štvrtinu, ceny materiálov rastú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko

Materiály dražejú pre ich nedostatok, na trhu chýbajú hlavne drevo, plasty, kovy či izolačné materiály.

Bratislava 9. júla (TASR) – Ceny stavebných materiálov zaznamenávajú rekordné nárasty. Výstavba či rekonštrukcia domu sa tak môže predražiť aj o štvrtinu. Vyčíslila to analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková. Ceny ocele a izolačných materiálov vzrástli medziročne o 100 %, u niektorých výrobkov z dreva boli nárasty ešte vyššie.

Materiály dražejú pre ich nedostatok, na trhu chýbajú hlavne drevo, plasty, kovy či izolačné materiály. "Jednou z príčin je narušenie štandardného dodávateľsko-odberateľského reťazca pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu," poznamenala Buchláková.

Ako vysvetlila analytička, pri stavebných materiáloch vstupujú do ich výroby ceny komodít, ako sú hliník, železo, plast alebo ropa, ktoré tento rok už výrazne prekonali vlaňajšie cenové úrovne. "V prípade výrobkov z kovu ide o nedostatok plechov a ocele z Ázie a obmedzenia alebo ukončenie výroby niektorých hút v Európe, takisto aj drahšie emisné povolenky," vymenovala Buchláková.

Zdražovanie stavebných materiálov aj prác potvrdzujú i dáta Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Ceny materiálov v tomto segmente v máji tohto roka medzimesačne vzrástli o 1,2 % a medziročne o šesť percent. V priemere od začiatku roka ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 2,7 %. V priemyselnej výrobe vzrástli ceny chemikálií o 3,5 %, drevených výrobkov o 3,4 %, kovov o 2,8 % či koksu a ropných produktov o 1,9 %. Ceny stavebných prác v máji 2021 oproti aprílu vzrástli o 0,2 %.

Jedným z dôvodov nedostatku materiálov je podľa analytičky aj masívna podpora investícií zo strany Európskej únie, ktorá chce takýmto spôsobom naštartovať ekonomický rast v európskych krajinách. "Rastúce ceny materiálov sa, samozrejme, podpíšu aj pod vyššie náklady v prípade novostavieb, keďže developeri už ohlasujú rastúce náklady na výstavbu. V prípade rodinných domov podľa našich prepočtov sa môže výstavba predražiť o približne 20 až 25 %," vyčíslila Buchláková.