< sekcia Ekonomika

Apple získal z emisie dlhopisov rekordných 17 miliárd USD

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Peniaze chce spoločnosť použiť pre akcionárov, ktorí po rokoch rastu hodnoty svojich akcií zaznamenali v posledných mesiacoch sklamanie.

New York 1. mája (TASR) - Americká technologická spoločnosť Apple predala dlhopisy za 17 miliárd USD (13 miliárd eur), čo je najvyššia suma, akú z predaja dlhopisov získala spoločnosť mimo bankového sektora. Cieľom emisie je zafinancovanie plánu rozdelenia zhruba 100 miliárd USD medzi svojich akcionárov. Informovali o tom agentúra AP a server BBC.

Ešte minulý týždeň firma Apple uviedla, že spätne odkúpi akcie za 60 miliárd USD a zvýši dividendy akcionárom o 15 %. Pre emisiu dlhopisov, prvú za takmer dve desaťročia, sa spoločnosť rozhodla napriek tomu, že jej hotovostné rezervy dosahujú 145 miliárd USD. Väčšinu týchto peňazí má však mimo USA a ich repatriácia by znamenala ich zdanenie. Navyše, úrokové sadzby v USA sú blízko rekordne nízkych úrovní, čo znižuje náklady firiem pri získavaní peňazí na trhoch. To znamená, že aj pre Apple je finančne výhodnejšie vydať dlhopisy, aj keď ponesú určité úroky, než platiť vysoké dane.

Peniaze chce spoločnosť použiť pre akcionárov, ktorí po rokoch rastu hodnoty svojich akcií zaznamenali v posledných mesiacoch sklamanie. Od septembra minulého roka, keď hodnota akcií Apple dosiahla historické maximum, klesla ich cena takmer o 40 %. V polovici apríla sa hodnota akcií dostala pod 400 USD/akcia, čo je najnižšia úroveň od decembra 2011. Pod prepad hodnoty sa podpísala najmä neistota trhov, čo sa týka budúceho rastu spoločnosti, čiastočne aj pre rastúci tlak konkurencie, najmä zo strany juhokórejského Samsungu.