Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Ekonomika

Asociácia za život a rodinu oceňuje zvýšenie daňového bonusu na dieťa

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

V parlamente je v súčasnosti v druhom čítaní novela zákona o dani z príjmov z dielne Mosta-Híd, ktorým sa má od 1. apríla budúceho roka zaviesť dvojnásobný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Asociácia za život a rodinu podporuje vládou avizované opatrenia na podporu rodín. Ide najmä o zámer pravidelne zvyšovať rodičovský príspevok, ako aj zvýšiť daňový bonus na dieťa na dvojnásobok.

V parlamente je v súčasnosti v druhom čítaní novela zákona o dani z príjmov z dielne koaličného Mosta-Híd, ktorým sa má od 1. apríla budúceho roka na Slovensku zaviesť dvojnásobný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov. Asociácia by privítala, keby sa vzťahoval aj na staršie deti. "Ohlásené zdvojnásobenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov detí do 6 rokov vnímame ako začiatok podpory mladých rodín. Zvýšenie daňového bonusu sme navrhovali v našej výzve vláde, plošne pre všetky deti, ako jedno z viacerých prorodinných opatrení. Dúfame, že aktuálny návrh prejde aj parlamentom a každej rodine s dieťaťom do 6 rokov tak bude zostávať v peňaženke o 266 eur ročne viac," priblížil v stanovisku pre médiá predseda asociácie Tomáš Kováčik. Pripomenul zároveň, že v susednom Rakúsku je daňový bonus 1500 eur ročne. "Snáď sa časom podarí aj na Slovensku ešte viac zvýšiť daňový bonus a rozšíriť ho aj na rodiny s deťmi staršími ako 6 rokov," dúfa Kováčik.

V máji tohto roka 12 mimovládok adresovalo vláde výzvu na neodkladné realizovanie prorodinných opatrení. Poukazovali na veľmi zlý demografický vývoj, ako aj na túžbu rodín mať viac detí, od čoho ich však vzďaľuje strach z finančnej situácie v budúcnosti i hodnotové zmeny. Podarilo sa im stretnúť so štátnymi tajomníkmi ministerstva práce Branislavom Ondrušom i Ivanom Švejnom. Stretli sa tiež s predsedníčkou parlamentného sociálneho výboru Alenou Bašistovou (nezaradená). "Sme veľmi radi, že sa konečne aj z vlády ozývajú hlasy na riešenie demografickej krízy a na pomoc rodinám. Sme radi, že si závažnosť zlej demografickej situácie uvedomuje aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý 13. júla na tlačovej konferencii povedal, že je potrebné tento problém riešiť a prijímať opatrenia na zvýšenie pôrodnosti," dodal Kováčik.

Asociácia tiež víta, že minister práce Ján Richter (Smer-SD) avizoval pravidelné zvyšovanie rodičovského príspevku. "Považujeme za dôležité odstrániť veľký prepad v príjme rodiny po skončení materskej. Očakávame z jeho strany konkrétne kroky v oblasti podpory rodín, a to nielen finančné, ale aj kroky k zmene negatívnych nálad voči rodičovstvu a deťom," dodal Kováčik.