Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

Audítori žiadajú kontrolu reálneho stavu trhu s obnoviteľným vodíkom

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Zelený vodík má významný dosah na budúcnosť priemyselných odvetví EÚ.

Brusel/Luxemburg 17. júla (TASR) - EÚ nedokázala úspešne položiť základy nového trhu s obnoviteľným vodíkom. Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA).

Audítori upozornili, že hoci Európska komisia (EK) podnikla pozitívne kroky, v celom hodnotovom reťazci vodíka pretrvávajú ťažkosti a je nepravdepodobné, že EÚ splní svoje ciele na rok 2030 týkajúce sa výroby a dovozu obnoviteľného vodíka.

EDA preto vyzval na kontrolu reálneho stavu s cieľom ubezpečiť sa, že ciele Únie sú realistické a že jej ďalšie strategické rozhodnutia nenarušia konkurencieschopnosť kľúčových odvetví a nevytvoria nové závislosti.

Zelený vodík má významný dosah na budúcnosť priemyselných odvetví EÚ. Môže pomôcť dekarbonizovať ťažko elektrifikovateľné odvetvia, ako je výroba ocele, petrochemický priemysel, výroba cementu či hnojív. Pomôže pri plnení klimatických cieľov EÚ do roku 2050 na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a zníženie závislosti od ruských fosílnych palív.

"V oblasti priemyselnej politiky EÚ týkajúcej sa obnoviteľného vodíka treba vykonať kontrolu reálneho stavu. EÚ musí rozhodnúť o strategickom postupe na dosiahnutie dekarbonizácie bez oslabenia konkurenčnej pozície kľúčových priemyselných odvetví EÚ alebo vytvorenia nových strategických závislostí," uviedol Stef Blok, člen EDA zodpovedný za tento audit.

Komisia stanovila ambiciózne ciele pre výrobu a dovoz vodíka z obnoviteľných zdrojov - 10 miliónov ton vyrobeného a 10 miliónov ton dovezeného vodíka do roku 2030. Podľa EDA tieto ciele neboli založené na dôkladnej analýze. Rôzne ambície členských štátov nie sú v súlade s cieľmi EÚ a eurokomisia pri koordinácii s členskými štátmi a priemyslom nezabezpečila, aby všetky strany ťahali za jeden povraz.

Audítori ocenili, že EK dokázala predložiť návrhy väčšiny právnych aktov za krátky čas. Avšak dosiahnutie dohody o pravidlách, ktoré definujú vodík z obnoviteľných zdrojov, trvalo dlho a medzitým sa odložili mnohé investičné rozhodnutia.

Vybudovanie odvetvia vodíka v EÚ si vyžaduje obrovské verejné a súkromné investície, EK však nemá úplný prehľad o potrebách ani o dostupných verejných financiách. Financovanie, ktoré audítori za obdobie 2021 - 2027 odhadujú na 18,8 miliardy eur, je rozptýlené v niekoľkých programoch. To podnikom sťažuje možnosť určiť, ktorý typ financovania je pre daný projekt najvhodnejší.

Najväčšiu časť financovania EÚ využívajú členské štáty s najväčším podielom ťažko dekarbonizovateľných odvetví, ktoré najviac pokročili z hľadiska plánovaných projektov - Nemecko, Španielsko, Francúzsko a Holandsko. Nie je však zaručené, že potenciál na výrobu vodíka v EÚ bude možné plne využiť alebo že verejné financie umožnia EÚ prepravovať zelený vodík po celom území Únie - z krajín s dobrým výrobným potenciálom do krajín s veľkým dopytom zo strany priemyslu.

Audítori vyzvali EK, aby aktualizovala vodíkovú stratégiu posúdením troch dôležitých oblastí: ako nastaviť trhové stimuly pre výrobu a používanie obnoviteľného vodíka; ako stanoviť priority, keď sú financie EÚ obmedzené, a na ktoré časti hodnotového reťazca sa zamerať; ktoré odvetvia zachovať a za akú cenu pri zohľadnení geopolitických dôsledkov výroby vodíka v EÚ v porovnaní s dovozom z krajín mimo EÚ.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.