< sekcia Ekonomika

VIDEO: Na rozvoj elektromobility bude podpora vo výške 5,2 milióna eur

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga počas tlačovej konferencie po neformálnej Rade ministrov pre energetiku v Bratislave v stredu 13. júla 2016. Foto: TASR/Martin Baumann

Päť miliónov bude z recyklačného fondu a 200. 000 eur bude z prostriedkov Zväzu automobilového priemyslu SR. Oznámil to dnes v Bratislave minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Bratislava 10. novembra (TASR) - Na podporu rozvoja elektromobility pôjde suma 5,2 milióna eur. Päť miliónov bude z recyklačného fondu a 200.000 eur bude z prostriedkov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR. Oznámil to dnes v Bratislave minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok 5000 eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom dostane nový vlastník dotáciu 3000 eur.

"Je to prvý konkrétny krok k tomu, aby sme podporili rozvoj elektromobility na Slovensku. Rádovo sa ročne na Slovensku predá asi 70 elektromobilov a keď poviem úplne štatistiky, na cestách Slovenskej republiky jazdí asi 250 elektromobilov a asi do 600 automobilov, ktoré majú hybridný pohon. To znamená, že majú aj klasický spaľovací motor a sčasti sa nabíjajú z elektrickej zásuvky. Tento počet na automobilovú veľmoc je skutočne slabý a my by sme chceli zvýšiť počet týchto áut. Tá primárna snaha je zvýšiť počet týchto áut do konca budúceho roka na nejakú tisícku," povedal Žiga.

Základnou podmienkou je, aby išlo o nový, doposiaľ neregistrovaný automobil predávaný na Slovensku vo verzii plug-in, teda s batériou dobíjateľnou elektrickou energiou prostredníctvom zásuvky.

Prezident ZAP SR Juraj Sinay vyjadril presvedčenie, že príspevok pomôže pri rozhodovaní pri kúpe automobilu. Zároveň vyjadril nádej, že táto aktivita pomôže synergicky naštartovať aj rozšírenie nabíjacej infraštruktúry.

O príspevok na kúpu môže požiadať občan, podnikateľský subjekt, ale aj mestá a obce. Ide o kategóriu M1 teda osobné automobily a N1-malé nákladné automobily do celkovej hmotnosti 3,5 tony. Priamo pri kúpe sa vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas dvoch rokov registrácie. Sleduje sa tým zabránenie špekulatívnemu vývozu za hranice.

Podpora kúpy elektromobilov sa začína v piatok 11. novembra 2016 a bude trvať do konca roka 2017 alebo do vyčerpania prostriedkov.


Badík : Chýba vízia rozvoja nabíjacej infraštruktúryEkosystém elektromobility nepozostáva iba z predaja elektrických vozidiel, ale jeho neoddeliteľnou súčasťou je aj nabíjacia infraštruktúra, ktorej, žiaľ, vláda SR dlhodobo nevenuje dostatočnú pozornosť a bez ktorej nebude možný ďalší udržateľný rast tohto segmentu. V reakcii na vládou schválené dokumenty rozvoja elektromobility to pre TASR uviedla Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Podľa riaditeľa asociácie Petra Badíka na Slovensku dlhodobo chýba vízia rozvoja nabíjacej infraštruktúry a, žiaľ, aj nový národný rámec je v tejto veci málo špecifický. Dnešná infraštruktúra je na pomerne slušnej úrovni voči súčasnému počtu elektromobilov. Chýba však najmä infraštruktúra nabíjania v mestách a na verejných parkoviskách.

Ako ďalej Badík uvádza, o rok až dva sa pravdepodobne stane, že tieto novo zadotované elektromobily nebude kde nabíjať. Bolo by vhodné, aby vláda našla spôsob, ako v tejto veci mestám pomôcť vybudovať aspoň základnú infraštruktúru primeranú pribúdajúcemu počtu elektrických automobilov na cestách.

Na uvedené Slovenská asociácia pre elektromobilitu spolu s ďalšími spoločnosťami dlhodobo upozorňuje aj ako člen pracovnej skupiny Ministerstva hospodárstva SR, ktorá túto novú koncepciu pripravovala.

"Naša obava nebola v tejto novej vízii zohľadnená a ostáva nám preto iba dúfať, že Slovenská republika v krátkom čase definuje aj udržateľnú víziu rozvoja nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily," dodáva Badík.

SEVA je záujmovým združením právnických osôb, ktoré si kladie za cieľ zastupovať a podporovať rozvoj dopravy a dopravnej infraštruktúry pre osobné i úžitkové elektrické vozidlá na Slovensku. Za úlohu si kladie iniciovať a podieľať sa na príprave strategických materiálov, legislatívy a projektov v záujme rozvoja elektromobility.