Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Ekonomika

Automobilka Kia pred 10 rokmi spustila na Slovensku skúšobnú výrobu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Do svojho prvého závodu v Európe investovala približne 1 miliardu eur.

Teplička nad Váhom/Bratislava 8. júna (TASR) - Automobilka Kia Motors Slovakia, s.r.o., pred desiatimi rokmi 9. júna 2006 oficiálne spustila skúšobnú výrobu automobilov vo svojom prvom európskom závode v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Sériovú výrobu otvorili v decembri 2006 päťdverovou verziou modelu Kia cee‘d. V roku 2008 pribudla v závode výroba motorov.

Kia Motors Corporation (Kia), do ktorej patrí závod v Tepličke nad Váhom, bola založená v roku 1944 a je najstaršou juhokórejskou automobilkou. Je členom automobilovej skupiny Hyundai-Kia Automotive Group. V lete 2003 začala hľadať miesto pre svoju novú továreň v strednej Európe. Do úvahy prichádzalo Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Vedenie koncernu sa napokon rozhodlo pre Slovensko, konkrétne pre lokalitu pri Žiline v obci Teplička nad Váhom.Vláda SR podporila projekt v súlade s platným zákonom o štátnej pomoci, harmonizovaným s legislatívou Európskej únie (EÚ), stimulmi vo výške 15 percent z objemu investície, čo bolo približne 4,2 miliardy korún. Výstavbu závodu však sprevádzali spory s majiteľmi pozemkov, na ktorých Kia stojí.

Zmluvu medzi spoločnosťou Kia Motors Corporation a vládou SR podpísali 18. marca 2004 v Bratislave predseda predstavenstva automobilovej skupiny Hyundai-Kia Mong-Koo Chung a vtedajší premiér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda. Prvý výkop základov novej továrne automobilky Kia Motors sa uskutočnil v Tepličke nad Váhom 7. apríla 2004. V roku 2005 sa finalizovala výstavba výrobných hál, inštalovali sa výrobné technológie, vyberali sa dodávatelia a konal sa nábor a príprava zamestnancov. V roku 2006 spoločnosť pokračovala v inštalácií a testovaní výrobných zariadení a technológií a 6. júna 2006 dospela k spusteniu skúšobnej a v decembri toho roku sériovej výroby. Do konca roka 2006 sa v závode vyrobilo 4715 automobilov. V tom istom roku vybudovali v areáli závodu testovaciu dráhu dlhú 3284 metrov.

Kia Motors investovala do svojho prvého závodu v Európe, ktorého celková rozloha je 168 hektárov, približne 1 miliardu eur. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva približne 3800 ľudí. V novembri 2015 závod spustil sériovú výrobu štvrtej generácie športovo-úžitkového modelu Kia Sportage. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu 2,33 milióna vozidiel. Kia Motors sa angažuje v oblasti školstva v programe duálneho vzdelávania a zapája sa do života v regióne.


Ako vyplýva z rebríčka Top 10 portálu indexpodnikatela.sk, ktorý vychádzal z finančných výkazov za rok 2014, kórejská automobilka Kia Motors Slovakia odviedla na Slovensku za rok 2014 tretiu najvyššiu daň z príjmu (viac ako 80 miliónov eur) a dosiahla tretí najvyšší zisk pred zdanením (362 miliónov eur).