Quantcast
< sekcia Ekonomika

V automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia sú od januára vyššie platy

Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Grinaj

V prípade najnižších miezd výrobných zamestnancov automobilky to predstavuje 4,7-% medziročný rast.

Trnava 26. januára (TASR) – Platy zamestnancov trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën Slovakia sa od januára tohto roka zvýšili o pevnú čiastku 30 eur. V prípade najnižších miezd výrobných zamestnancov automobilky to predstavuje 4,7-% medziročný rast. K tomu dostanú zamestnanci, ktorí sa podieľali počas celého roka 2015 na produkcii vyše 300.000 vozidiel, pravidelnú mesačnú odmenu 15 eur. Automobilka tak napĺňa dohodu, do ktorej vyústil minuloročný júnový protest odborov za zvýšenie tarifných miezd.

Vyplatenie ďalšej časti odmeny za hospodárske výsledky roku 2015 v celkovej sume do 300 eur (po 75 eur každý štvrťrok) bude potvrdené koncom februára. Pre TASR to uviedol hovorca automobilky Peter Švec. Výrobný zamestnanec s najnižšou mzdou mesačne tak po novom dostane pridaných okolo 850 eur .

Priemerná mesačná mzda v automobilke v roku 2015 bola 1331 eur. "K odmenám sa pripočítava aj takzvaný 13. plat, ktorého polovicu vždy vyplácame pred letnými prázdninami a druhú polovicu pred Vianocami,“ uviedol Švec.

Zo súčasných takmer 3500 pracovníkov automobilky je asi 800 zamestnaných prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania. Pri výraznom raste objednávok automobilka už vlani ponúkla časti z nich prechod do kmeňového stavu. Takmer 240 prijalo pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, viac ako 20 sa stalo zamestnancami na dobu určitú. V priebehu roka 2016 dostane takúto ponuku podľa Šveca okolo 70 agentúrnych zamestnancom mesačne.

"Trnavská automobilka ako jediná na Slovensku ponúka program benefitov, kde si zamestnanec sám vyberá zo sociálneho programu," uviedol jej hovorca. Body, ktoré zamestnávateľ každý mesiac pripíše na účet, môže zamestnanec využiť vo viac ako 1700 rôznych prevádzkach. Ponuka benefitov v spolupráci s odbormi sa pritom podľa Šveca stále rozširuje. V minulom roku pribudla možnosť využiť body na kúpu paliva alebo cestovného lístka na autobusy. Okrem toho aj sociálna výpomoc pri vážnom alebo tzv. kritickom ochorení zamestnanca alebo jeho blízkeho, kde zamestnávateľ prispieva jednorazovo až do výšky 1000 eur.